"Kuzey kutupta savaş olmaz, söylentiler provokasyon"

13

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 2010 yılını değerlendirdiği basın toplantısında Arktik bölgesinde doğal kaynaklar yüzünden savaş olmayacağını  ve söylentileri provokasyon olarak değerlendirdi.

Doğal gaz ve petrol rezervlerinin dörtte birine sahip olan Kuzey Kutup konusuna değinen Lavrov, "Kuzeyde herhangi bir problem politik ya da hukuki bir şekilde çözülebilir. Bu yüzden bölgede savaş çıkabileceği yönündeki söylentiler sadece provokasyondur" diye konuştu.

Daha önce Rusya Başbakanı Vladimir Putin’de konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak Arktik bölgesindeki doğal zenginliklerin paylaşımı konusunda Birleşmiş Milletleri adres göstermişti.

Tartışmanın temelinde zengin doğal kaynakların bulunduğu Rusya'dan Grönland'a kadar okyanus dibinden uzanan Lomonosov Sıradağları oluşturuyor. Rusya sıradağların kendi kıtasının devamı olduğunu iddia ederek 2001'de BM'ye başvurdu. Delilleri yetersiz bulan BM, Rusya'nın iddialarını kabul etmezken, Moskova Ağustos 2007'de kendi bayrağını okyanus dibine dikti. Rusya bölgenin kendilerine ait olduğunu ispatlamak için üç yıllık bir çalışma süresi ve 60 milyon dolarlık fon ayırırken, Kanada ve Hollanda'nın da önümüzdeki dönemde farklı iddialarla BM'ye başvurması bekleniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan