Sibirya’da hayvanat bahçesindeki 12 hayvan donarak öldü

83

Rusya’nın Sibirya bölgesindeki bir hayvanat bahçesinde 12 hayvan donarak öldü. Ölen hayvanlar arasında timsah ve maymun da var. Hayvanat bahçesi yetkililerinin iddiasına göre olumsuz hava koşulları sonucunda elektriklerin kesilmesi hayvanların yeterli derecede ısınmamasına yol açtı.

Sibirya’nın Krasnoyarsk kentindeki özel bir hayvanat bahçesinde 12 hayvan donarak öldü. Rus basınında çıkan haberlere göre, hayvanlar yılbaşı bayram günlerinde eksi 38’e ulaşan dondurucu havalara dayanamayarak telef oldu. Hayvanat bahçesi yetkilileri ölen hayvanların sıcak ülkelerden gelen timsah, maymun, yılan ve kurbağa olduğuna işaret ediyor. Rus haber portalı Life.ru’ya konuşan yetkili Tatyana Orlova, “Hayvanlar gece uyudu, sabah saatlerinde ise donmuş olarak bulundu... Bizler için büyük kayıp. Örneğin 23 yaşındaki sevdiğimiz Grigori Mihayloviç lakablı timsahımız da öldü” dedi.

Hayvanların ölmesine en çok hayvanat bahçesi sahibi ve aynı zamanda kentin ünlü gezgini Vladimir Yefremenko üzülüyor. Yefremenko hayvanat bahçesini oluşturabilmek içn 20 yıl emek sarfetmişti. Buradaki hayvanların toplan değerinin yaklaşık yarım milyon olduğu da gelen bilgiler arasında. Yefremenko, “Hayvanlar yetkililerin ihmalkarlığı yüzünden değil, elektriklerin kesilmesi yüzünden öldü. Hayvanların kaldığı yerler özel lamba ile ısıtılıyordu, elektrik gitti, sıcaklık da ortadan kayboldu” diye göz yaşlarına hakim olamadı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan