Rusya’da 20 kiloluk buz saçağı 6 yaşındaki çocuğu öldürdü

24

Rusya’nın kuzey kenti St.Petersburg’ta 20 kilo ağırlığındaki dev buz saçağı altı yaşındaki bir erkek çocuğun kafasına düşerek öldürdü. Talihsiz çocuğun öksüz olduğu belirtildi. Savcılık, yetkililerin ihmalkarlığına inanıyor.

St.Petersburg’un Staçek caddesinde bir evin çatısından 20 kilo ağırlığındaki buz saçağı, avludan babaannesiyle geçen İvan Zavyalov adındaki bir çocuğun kafasına düştü. Buzun 15 metre yükseklikten düştüğü belirtildi. Kazayı kendi gözleriyle gören yaşlı babaanne İrina Romanova’nın yaşadığı trajedinin etkisi ile kalp krizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan Romanova yoğun bakıma alındı.

Olay yerine gelen sağlık ekibi talihsiz çocuğu kanlar içinde yerde ağır yaralı olarak buldu. İvan’ı acilen hastaneye kaldıran doktorlar, "Çocuğun durumu çok kritik idi, ama yaşıyordu. Biz onun hayatını kurtarabilmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Acil şekilde hastaneye ulaştırdık" dedi. Fakat doktorların tüm çabasına rağmen İvan’ın hayatını kurtarmak mümkün olmadı.

Ölen çocuğun öksüz olduğu da açıklandı. Rus haber portalı Life.ru’ya göre, İvan’ın annesi yıllar önce çocuğundan vazgeçerek öksüz evine göndermek istemişti. Fakat dede ve babaannesi çocuğu yasal şekilde kendi evlatlığına almayı başarmıştı.

Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu St.Petersburg Sözcüsü Sergey Kapitonov olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti. Kapitonov, "Soruşturma gerekçesi dikkatsizlik yüzünden ölüm vakası" dedi. Savcılık semtteki binaların kamu hizmetlerinden sorumlu yetkililerin ifadesini alıyor. Güvenlik güçleri, çatıdaki buz saçaklarının neden temizlenmediğini araştırıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan