Moskova'da erkeklerin üçte biri para için evleniyor; işte diğer gerekçeler

6

Rusya Kamuoyu Araştrıma Mekrezi(VTsİOM) tarafından yapılan ankete göre Moskova'da erkeklerin yüzde 30'unun para için evlendiği saptandı.

Moskova Nikah Dairesi Yöneticisi İrina Muravyova düzenlediği basın toplantısında VtsİOM'un yaptığı araştırmaya atıfta bulunarak Moskovalı erkeklerin üçte birinin para için evlendiklerini itiraf ettiklerini belirtti. Moskovalı bayanların ise daha çok sevgiyi temel alarak aile kurmaya çalıştığını belirten Muravyeva, “Toplam rakamlara baktığımız zaman Moskova'lıların yüzde 63'ü sevdikleri için ve sevilen kişi ile birlikte olmak istedikleri için için evleniyor” diye konuştu.

Ancak kadınların yüzde 70'i evlilik için 'sevdiğim birisiyle yaşamak istiyorum'u gerekçe olarak gösterirken, ekreklerin yüzde 54'ü aynı nedeni dile getiriyor.

Erkeklerin bir çoğu için en önemli nedenlerden biri ise soyunu devam ettirmek. Bu gerekçeyi erkeklerin yüzde 42'si işaret etti. Kadınların arasında ise bu nedeni gösterenlerin rakamı yüzde 27'yi aşmadı. 'İleride yalnız kalmamak için' seçeneğini ifade edenlerin oranı kadınlar arasında yüzde 6 iken erkeklerin arasında bu oran yüzde 27 olarak görüldü.

Evlilik artıyor, boşanmalar azalıyor

Öte yandan Nikah Dairesi Yöneticisi Muravyova son yıllarda evlenenlerin sayısının arttığının altını çizdi. 2000 yılında 68 bin kişinin yuva kurarken, 2010 yılında evlenenlerin sayısı 91.1 bine ulaştı. 2009 yılında ise bu sayı bin 182 kişiden daha fazla olduğu belirten Muravyova ayrılmalarda da düşüşün yaşandığını kaydetti. Muravyova, “2010 yılında ayrılma oranında yüzde 2.8 düşüş görüldü. 2010'da 44 bin 500 evlilik boşanma ile sonlanırken 2009'da bu rakam 50 bini aşmıştı.” diye konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan