Rusya ile İran arasında kaplan krizi

187

Rusya ile İran arasında değişimi yapılan Amur kaplanları ve Asya arslanları nedeni ile kriz çıktı. Rusya'nın verdiği Amur kaplanlarından birinin iki hafta önce öldüğü için Tahran, Moskova'yı hastalıklı kaplan vermekle suçladı. Moskova ise iddiaları reddetti.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı  WWF Rusya Koordinatörü Vladimir Krever, Rus makamlarının İran’a sapasağlam kaplan verdiğini iddia ett. İran’ın iddiaları üzerine Krever, "Amur kaplanlarının İran’a gönderilmeden önce sağlık durumu iyi idi. Kuşkusu olan analizlere bakabilir" dedi.

WWF Rusya Koordinatörü Krever, İran tarafının iddialarını yalanlayarak, "Tahran’da ölen Amur kaplanı Rusya’dayken hasta değildi. İran’a gönderilmeden önce kaplanlar sağlık muayenesinden geçirildi. Analizleri olumlu idi. Muhtemelen kaplana enfeksyonlu yem verilmiş. İran’da bu tür hayvan hastalığı yaygın" diye konuştu.

Tahran hayvanat bahçesi Müdürü Amir Elhami ise Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada ölen kaplanın İran’dan ziyade Rusya’da hastalığa yakalandığını iddia etti. Elhami, "Rusya'dan gelen kaplan bölgeye ulaştığında hastaydı. İran'da herhangi bir hastalık kapmadı" dedi.

Nisan ayında Rusya İran’a iki Asya arslanı karşılığında iki Amur kaplanı vermişti. Rusya Asya arslanlarını Soçi milli parkına yerleştirirken, İran da Amur kaplanlarını Hazar Denizi kıyısında bulunan hayvanat bahçesine aktarmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan