Rusya’da buz üstüne 4 metrelik balıkçı anıtı dikildi

18

Rusya’nın en uzakdoğu kenti Vladivostok’ta buz üstüne dört metre uzunluğunda balıkçı anıtı açıldı. Japonya sınırına yakın alanda bulunan Vladivostok, Rusya’nın balıkçılık sektörü açısından önemli merkezlerden biri olarak tanınıyor.

Kentin Amur Körfezi kıyı alanındaki buz üstünde “dikilen” anıt hafif peno plastikten yapıldı. Burası kış aylarında buz altında balık avlamayı seven vatandaşların en çok uğrak yeri. Anıtı yapan mimar Pavel Şugurov’a göre dev balıkçı anıtı, kentte balık tutmayı seven sıradan vatandaşlara en güzel armağan oldu.

RIA-839183-balik_2Şugurov, “Burada anıt yapmayı boşuna tercih etmedik. Burada kış aylarında çok sayıda balıkçı toplanıyor. Anıtımız onlara manevi açıdan destek verecek. İnanıyorum ki bu vatandaşlarımıza bir sürpriz oldu” diye duygularını anlattı. Heykel aynı zamanda altın renklerle boyalı. Mimara göre, altın boyalı balıkçı burada toplanan insanlar için tıpkı masallarda olduğu gibi “altın balık” avlayacaklarının bir garantisi.

Anıtın yapılmasında mimara “33+1” isimli ressamlar grubu da yardımcı oldu. Balıkçı anıtı geçici ve aynı zamanda “kışlık sanat eseri” olarak vatandaşların ilgisine sunulacak. Yaz aylarında buzların erimesiyle anıt da geçici olarak taşınacak.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan