Rusya'da devrim niteliğinde kimlik kartı

600

Rusya'da kullanıma sokulması  planlanan yeni kredi kartı büyüklüğündeki çipli kimlikler hem banka kartı gibi kullanılabilecek hem sosyal sigorta kartı görevini de yapabilecek. Yeni kimliklerle toplu ulaşım araçlarında ödemeler de otomatik olarak yapılabilecek.

Umumi Elektronik Kard (UEK) adı verilecek olan yeni kimliklerin vatandaşların ihtiyaç duyduğu tüm hizmeleri içinde barındırması amaçlanıyor. 2012 yılından itibaren isteyen ve 2014 Ocak itibariye 14 yaşından büyük olan herkes için verilecek olan UEK sayesinde tek ödeme sistemi geliştirilmesi hedefleniyor. UEK ile sosyal sigorta ve emeklilik maaşı ödemeleri, alışveriş imkanları, vergi tahsilatı ve toplumsal araçlarda ödeme yapılabilecek.

Medvedev 2009 yılının sonunda ulusal ödeme sisteminin oluşturulmasını teklif etmişti. 2010'un Şubat ayında Rusya mali kalkınma konulu toplantısında ise Medvedev sistemin çalışmaları ile ilgili hatırlatma da bulunmuştu.

Mikroçipli plastik kimlikler özel şifre ile çalışacak. Proje üzerine Sberbank, Uralsib ve Ak Bars gibi Rusya'nın dev bankaları çalışıyor.

Kimlik kartlarında vatandaşlık numaralarının yanısıra doğum tarihi, adı, soyadı, banka hesapları, sigorta numarası ve fotoğraf gibi bir dizi bilgi de yer alacak. Projenin e-devlet çalışmaları ile de paralel yürütülmesi hedefleniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan