Rus hoverkraftı Gerris karda ve suda hız rekoru kırdı

39

Rus havacılık mühendisleri tarafından üretilen kış hoverkraftı kar üzerinde saatte 150 kilometreye kadar hıza çıktı. Yoğun kış ve karın olduğu Rusya ve diğer avrupa ülkeleri için Gerris'ler alternatif ulaşım aracı olmaya aday.

Yoğun kar yağışlarının yaşandığı  bu mevsimde kayakları ve kızakları çıkartmanın tam zamanı. Daha hızlı hareket etmek isteyenler için ise Rus mücitler Gerris adlı kış hoverkraftını üretti.

Rusya'daki soğuk, karlı, fırtınaları kış ve çamurlu ilk bahar dönemleri hayatı ve özellikle ulaşımı zorlaştırabiliyor. Ancak  tüm bu olumsuz hava şartlarına rağmen Gerris aracını kullananlar her tarafa zamanında ulaşabilenler de var.

Rus hoverkraftın 'su patencisi' anlamına gelen Gerris olarak adlandırılmasının nedeni suda mükemmel şekilde kaymasından kaynaklanıyor. Ancak Gerris sadece suda değil aynı zamanda kar üzerinde ve toprak üzerinde kayabiliyor. Kar  ya da çamur durduramadığını Garris saatte 150 metreye kadar hız yapabiliyor.

Aracın özellikle Sibirya'da ve Kazakistan steplerinde kullanışlı olabileceğini belirten hoverkraftların üretici şirketi GirOs'in Genel Müdürü  Vladimir Kurilov, «Mesala Sibirya'da bir müşterimiz Lena nehrin bir tarafında evinin diğer tarafında ise hamamının bulunduğunu anlattı. Ve daha önce gitmeyi üşeniyormuş. Şimi ise 'Gerris sayesinde bu iş kolaylaştı' diyor. Bir diğer müşterimiz ize Kazakistan'da yaşıyor. Aracımızı öyle beğendiki, müşteri karavan eklememizi istiyor, içinde yatağı olsun ve kışın balık avlayabilmek için göle gidebilelim»  şeklinde anlattı.

Jukovski şehrinde havacılık mühedisleri tarafından tasarlanan Gerris bu yüzden dış görünümü ile uçağı andırıyor.

Hoverkraftın oldukça güvenli olduğunu anlatan Gerris tasarımcısı Yuri Pribilski, “Araç güçlü kafese sahip. Araç takla atsa bile bu durumdan ancak adrenalin alırsınız. Bir şeye çarpmanız halinde ön cama çarpmanız mümkün değil. Yakın zamanda araca hava yastığını da yerleştirmeyi düşünüyoruz. Diğer sorun pervaneler. Onları da sürücü açısından en güvenli yere yerleştirkdik. Ayrıca aracın için sıcak ve kuru” diye konuştu.

Dünya genelinde sadece 4 adet Gerris bulunuyor, ancak yakın zamanda şirket seri üretime geçmek istiyor. Tasarımcılar hoverkraftların da bisikler ve scooterler gibi satılmaya başlayacağını umuyor. GirOs şirketi şimdilik Gerris hoverkraftını özel sipariş alarak 20 bin dolar fiyatından üretiyor.

Kurilov bu konuda şöyle diyor: “Yatırımcı  bulabilirsek gelecek yıl seri üretime geçebiliriz. Şu anda bile bir çok isteyen var. Pazarla ilglii problemin oluşacağını düşünmüyoruz.”

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan