Ruslar buzlu suda Vaftiz Bayramı'nı kutluyor

100

Rusya'da Rusya Ortodoks Kilisesi mensubu on binlerce vatandaş Hz. İsa'nın vaftiz edildiği günü kutlamak için buz gibi suya girdi.

Ülkenin bir çok şehir ve köyünde 19 Ocak'ta hava sıcaklığı sıfırın altında eksi 20 dereceleri gösterirken on binlerce Ortodoks Hıristiyan Hz. İsa'nın vaftiz edildiği günü kutlamak için nehirlerde açılan kuyulara girdi.

Hz. İsa'nın vaftizi Ocağın 18'i ile 19'una bağlayan gecesinde eksi 20 ve eksi 30'ları varan buz gibi havada suya girerek kutlanıyor. Kutlama esnasında ayrıca sudan Haç çıkarma törenleri de düzenleniyor. Rahiplerin okuduğu ilahiler eşliğinde gerçekleştirilen bu etkinlikte gençler suya batırılan gümüş haçı çıkartmaya çalışıyor. İnanca göre suya giren her Hıristiyan günahlardan temizlenmiş oluyor.

Moskova'da özellikle Svyatoye Ozero(Kutsal Gölü) ve Novokosino bölgesinde kutlamalara 60 binden fazla insan buzlu suya daldığı belirtildi.

Rusya'da kuyular özellikle haç  şeklinde hazırlanıyor. Açılan kuyuya 'İordan' ismi veriliyor. İordan temelini Hz. İsa'nın vatiz olduğu Ürdün nehrinden(Şeria nehri ) alıyor.

Havanın eksi 20'milere varan soğuklar esnasında buz altında bulunan suyun derecesi eksi 4'lere kadar düşüyor.

Moskova'da özel yapılmış 56 adet kuyu vatandaşlara hizmet verirken 22 kurtarma istasyonunun da kuruldu. Ayrıca kutlamalar esnasında vatandaşlara ilk yardım için 200'e yakın kurtarıcı da hizmet verdi. Rusya genelinde ise 600 bine yakın kişinin suya girdiği belirtildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan