Sibirya'da aç 400 kurt çete kurdu; at ve geyik avlıyor

196

Sibirya'nın Sokha bölgesinde 400'den fazla kurdun birlikte hareket ederek geyik ve at avladıkları, soğuk kış günlerinde yaşamlarını sürdürmeye çalıştıkları  kaydedildi. Yerel halk kurtların saldırılarından endişe ederken bugüne kadar 30'dan fazla at saldırıya uğramış durumda. İnsanlara yönelik saldırıların da olduğunu ifade den bölge halkı, yaralıların olduğunu ancak yaşamını yitiren kimse olmadığını ifade ediyor.

Interfax'a açıklamada bulunan Verhnoyarski bölgesi sözcüsü kurtların insanlara ve hayvanlara zarar vermesini engellemek için bölge halkının nöbet tuttuğunu söyledi. Zehirli yiyeceklerin kullanılmasının yasak olduğunu hatırlatan yöneticiler, helikopter desteği ile kurtlarla mücadele ediyor.

Uzmanlar kurtların bu kadar büyük sayıda birlikte dolaşmalarının olağan dışı olduğuna dikkat çekiyor. At ve geyik gibi büyük hayvanlara kurtların normal şartlarda saldırmadığını ifade eden uzmanlar, yiyecek azlığı ve karla kaplı alanların kurtların yaşam biçimlerini değiştirmelerine neden olduğu üzerinde duruyor.

Kurtların avlanmasını teşvik eden yerel yönetim, her bir kurt postu için yaklaşık 330 dolar ödeme yapıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan