Irkçıların öldürdüğü gazeteci Baburova ve avukat Stanislav anıldı

0

Faşist gruplar tarafından 19 Aralık 2009 yılında öldürülen Avukat Stanislav  Markelov ve Gazeteci Anastasya Baburova için Moskova ve St. Petersburg'ta anma törenleri düzenlendi. Törenler için polis geniş kapsamlı güvenlik önlemleri alırken, yapılan kontrollerde polis 20'den fazla kişiyi göz altına aldı.

Moskova’daki anma töreni katliamın gerçekleştiği yerde düzenlenirken, Markelovun muhaliflerinden ve arkadaşlarından oluşan 350 kişiye yakın  grup yanlarında getirdikleri çiçekleri ve mumları olay yerine bıraktı. Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anma toplantısının sonunda  gökyüzüne beyaz fenerler bırakıldı. Anma toplantısına farklı bir çok Anti-Faşist grup temsilcisi katılırken, aynı zamanda insan hakları örgütleri de törende hazır bulundu.

St. Petersburg’daki anma töreninde, 200 kişiye yakın grup ellerinde maktullerin resimleri, mumlar ve Anti-Faşist pankartlarla Troiskoy meydanında toplandı. İki saat süren anma töreninde tek kelime konuşulmazken, alanda kurulan projektör yardımıyla Markelov ve Baburovanın hayat öyküsü katılımcılara izletildi.

19 Aralık 2009 da, Avukat Stanislav Markelov Çeçeninstan'da bir kız çocuğuna tecavüzle suçlanan Albay Yuriy Bundanov'un serbest bırakılmasıyla ilgili bir basın konferansı düzenlemişti. Konferansın ardından Prechistanka caddesine park ettiği arabasının yakınlarında uzun boylu ve maskeli biri tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu  başından vurulan Markelov olay yerinde ölmüş, o sırada yanında olan gazeteci Anastasya Baburova ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

St. Petersburg, Cihan