Rusya'da aktif hale gelen Kizimen Volkanı'nın külleri altı kilometre yükseldi

3

Rusya'nın Kamçatka bölgesinde aktif hale gelen Kizimen Volkanı'nın küllerinin altı kilometreye kadar yükseldiği ve uçaklar için tehdit oluşturmaya başladığı belirtildi.

Rusya Bilimler Akademisi Sismoloji ve Volkan Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, "Deprem uzmanları son 24 saat içinde volkan çevresinde 200'den fazla sarsıntı kaydetti" bilgisi verildi. Enstitü'ye göre kötü hava koşullarına rağmen küllerin bölgede yaşamın yüzde 60'ının bulunduğu Petropavlovsk'u tehdit etmesi zor.

Altı kilometre kadar yüksekliğe  çıkan küllerin uçakları etkilemesi ise imkan dahilindi. Enstitü açıklamasında kül partiküllerinin uçağın motoruna girerek teknik arızalara yol açabileceği uyarısı yaptı.

Rusya'nın Kamçatka bölgesinde bulunan 150'den fazla volkandan 29'u halen aktif. Son bir kaç gündür olağansütü hareketliliğin yaşandığı Kizimen Volkonı  da Petropavlovsk kentinden 265 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Haziran ayında aktif hale gelen volkan aralık ayında yeniden hareketlenmişti. Bilim adamları son hareketliliğin lav akıntıları üretme ihtimali üzerinde duruyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan