İnsülin bulamayan Rus hasta canlı canlı tabuta girdi

7

Rusya’nın kuzey başkenti St. Petersburg’ta Boris Lipner isimli bir Rus işadamı şeker hastalığı için insülin bulunmamasına tepkisini gösterebilmek için ilginç bir protesto eyleminde bulundu. Kendisi de şeker hastası olan iş adamı St. Peterburg kent Sağlık Müdürlüğü önünde tabutun içine girdi.

Lipner’in Yardımcısı Lev Rahmanov, basına yaptığı açıklamada, kent eczanelerinde şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların “buharlaşmasına” tepki gösterdi. Rahmanov, “Rusya’da hayati önemli ilaçlarla ilgili 1 Ocak’tan itibaren uygulanan yeni liste politikası bağlamında sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bu ilaçların fiyatını devlet ayarlıyor. Ki bu ilaçlar devlet sicil kayıdından geçilmediği sürece satışı yasak. Bu yüzden Ocak ayında eczanelerde önemli ilaçlar buharlaştı” dedi.

İşadamı Lipner’in kendisinin de tıbbi malzemeler sattığına dikkat çeken Yardımcı Rahmanov, “Lipner’e insülin ilacı hemen lazım. Ama bulamıyor. Kendisinin tüm Rusya’da yüze yakın ortopedi salonu var. Buna rağmen kendisine gerekli ilaçları bulamıyor” siteminde bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan