Moskova'da yeni ülke kuruldu; "Kartonya"

2

Rusya'nın başkenti Moskova'da yeni bir ülke kuruldu. Karton'dan inşa edilen devlet başkanı, gümrükleri, kendi özel parası, alış veriş merkezleri ve tüm detayları ile kartondan inşa edilen ülkenin adı da Kartonya.

Kartoniya adlı ülkede her devletin sahip olduğu kurallar ve olgular mevcut: Girişte pasaport kontrol, 'bad taste' adlı özel Kartonya dövizi, binalar, caddeler ve devlet başkanı. Ve en önemlisi: bu ülkede her şey serbest olmasına rağmen sadece içki, sigara ve ateş yasak.

RIA-836829-karton_2Özellikle çocukların ilgisini çeken Karton devletin içinde Evlenme dairesi, Karton Moda Evi, Kazino, Kilise, Modern Karton Merkezi, Posta, Oyuncak evi, Otel, Karton Bankası ve Elvis Presley'e ait dev heykel bulunuyor. Ayrıca Karton ülkesinin televizyonu da mevcut '1OKT' Birinci Toplumsal Karton Kanalı. Televizyonun yanında kütüphane mevcut. Burada bulunan karton kitaplar üzerine isteyen sevdiği kitabın ismini yazabilir.

Ülkenin önde gelen liderlerinden Viktoriya bu ülkede alışveriş yapabilmek için Karton Bankası'nda para bozdurmak gerektiğini anlattı. Viktoriya “Kur: 1 badtaste(BT) karşı 20 ruble. Burada sergilenen eşyaları ancak böyle satın alabilirsiniz” diyor.

RIA-836829-karton_3Buraya gelen herkes toprak satın alarak kendi işini, mekanını kurabilir.

Serginin en çok dikkat çeken yapılardan biri Karton Devlet Hapishanesi oldu. Bu hapis gönüllüler için. Hapsin girişinde “Mahkumlara yemek vermek yasaktır” yazısı yer alıyor, yanıbaşındaki kapının üzerinde ise “Kaçmak isteyenler için kapı” şeklinde tabela bulunuyor.

Bedava Mağazanın sahibi Svetlana daha önce Moskova'da da bedava mağaza açmak istediğini, ancak izin alamadığını belirtti. Fakat bu ülkede Svetlana'ya merkezde mağaza için kocaman mekan verildi. Svetlana'nın mağazasında sergilenen eşyalar para verilmeden alınabiliyor.

Kartonya ülkesinin açılış gününde bayrak çekildi ve Kartonya'nın devlet başkanı seçildi.

RIA-836829-karton_4Seçilen devlet başkanı Sergey Korsakov kendisini Kartonya Devleti Diktatörü olarak tanıtıyor. Korsakov aynı zamanda Kartonya'nın baş mimarı. İlk Karton ülkeyi 2007 yılında kurduklarını anlatan Korsakov, aslında buranın sergi olduğunu belirtti. Korsakov, “Kartonya interaktif bir sergidir. Burada her maketin yapılışını görebilirsiniz, hatta yapılışında yer bile alabilirsiniz.” dedi.

Flakon tasarım fabrikasında yer alan Karton ülke 500 metre karelik alanda bir hafta içinde kuruldu. Dev projenin yapımı için 500 adet 2.5'e 1.5 büyüklükte karton parçalar kullanıldı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan