Rus gençten fakirliğe karşı ilginç 'açlık grevi'

22

Rusya'nın Yekaterenburg kentinde üniversite öğrencisi devletin belirlediği 88 dolarlık açlık sınırını  protesto etmek için kendi üzerinde denemeye kalkıştı. Genç  her harcadığı miktarı ve yediklerini internette yayınlayarak tüm Rusya ile paylaşıyor.

17 yaşında olan Vitali Nikişin bu ilginç protestoya televizyonda duyduğu bir haberden sonra başladı. Haberde Sverdlovsk Bölgesi'de gıda fiyatlarında yüzde 22.7 artış görülürken, açlık sınırı 2 bin 626 ruble (87.5 dolar) olarak belirlenmesi tepkilere neden oluyor.

Nikişin minproduct.ru adresinde web-site açarak burada her gün tuttuğu 'açlık sınırı orucu' ile ilgili bilgi ve fotoğrafları yayınlıyor. Protestosunun amacını sitede anlatan Nikişin şu ifadeleri kullandı: “Devlet tarafından belirlenen 88 doların gerçekten bir insanın bir ay boyunca yemesine yeterli olabilecek mi? Eğer bu gerçek dışı bir şey ise bir çok insan bunu öğrenebilecek. Bir de bir ay boyunca belkli güzel tarifeler bulabilirim onlarla da paylaşmak istiyorum. Ayrıca ve en önemlisi bu tür 'diyetin' ne kadar sağlığa faydalı olacağını da öğrenmiş oluruz.”

Orucun ilk gününde ağırlığı  ve satın aldığı malzemeler ile ilglii bilgi veren Nikişin, daha sonraraki günlerde sabah, öğle ve akşam yediği yemeklerin fotoğrafları ile paylaşıyor. Her fotoğrafın altında kullanılan malzeme ile ilgili bilgiler veriliyor.

Öte yanda Nikişin'i bir çok isnan izlemeye ve destek vermeye başladı. Ara sıra sitesine giren vatandaşlar Nikişin'in elinde bulundurdğu malzemeler ile ne tür güzel yiyecekler yapabileceğini de yazıyor.

1 Ocak tarihinden itibaren orucuna başlayan Nikişin tam 60 kilo olduğunu yazmıştı. Eski yazılarından birinde 14. gün ağırlığını ölçtüğünü ifade eden Nikişin'in 2 kilo kaybettiğini yazmıştı.

Kimsesiz köpeklere ayda 160 dolar harcanıyor

Nikişin'in protestosu devlet yetkililer tarafından da dikkat çekti. Vesti kanalına konuşan Sverdlovsk Bölgesi Parlamentosu üyesi Andrey Alşevskih açlık sepeti ile yaşamanın neredeyse mümkün olmadığını kabul etti. Alşevskih, “Bölgemize ait köpekler var. Onların yemi için bile bölge hükümeti ayda 160 dolar harcıyor. Yani devlet köpeğe vatandaştan daha fazla para harcamayı doğru buluyor” şeklinde konuştu.

Federal Statistik Kurumu (Rosstat) yaptığı açıklamada asgari sepetin sınır olarak belirlendiği ve direkt algılanmaması gerektiğini belirtti.

Rusya nüfusunun yüzde 13'ü (yaklaşık 19 milyon) devletin belirlediği geçinme sınırın altında yaşıyor. Nikişin ise oruç projesi ile açlık sınırının daha yüksek olduğunu ve böylelikle daha fazla insanın bu sınır altında yaşadığını ispatlamış olacak.

Gıda fiyatlarında yüksek artışın görüldüğü Rusya'da Rosstat tarafından 5 Ocak tarihinde yayınlanan verilere göre 2010 yılında gıda fiyatlarında yüzde 12.9 artış görüldüğü kaydedildi.

Yaklaşan 2011 Parlamento ve 2012 Devlet Başkanı seçimleri ile birlikte hükümet halkın tansiyonunu düşürmek için fiyatları bir nebze de olsa geri çekmeye çalışıyor. Yazdan itibaren tahıl ihracatının yasaklanmasına rağmen Rusya Merkez Bankası yine de önümüzdeki aylarda fiyatların artmaya devam edeceği uyarısında bulunuyor.

Nikişin projesini tamamladıktan sonra rapor yazacağını ve web-sitesindeki blogunda yayınlayacağını belirtti. Ayrıca hazırladığı dökümanı dilekçe olarak bölge ve federal yetkililere göndermeyi amaçladığını ve böylelikle fakirlik konusuna dikkatleri çekmeye ümit ettiğini kaydetti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan