Moskova Domodedovo havalimanında terör saldırısı; 31 ölü 130 yaralı (Video)

5

Rusya'nın başkenti Moskova'nın en büyük havalimanı Domodedovo'da bagaj alım noktasında saldırı gerçekleştirildi. Emniyet kaynakları yolculardan birinin üzerindeki düzeneği TSİ 15:32'de patlatması sonucu saldırının yapıldığını doğruladı. Patlamada en az 31 kişi ölürken, 130 kişi de yaralandı. 7 kilogram patlayıcı kullanıldığı ifade edilen saldırı da 20 yaralının da durumlarının ağır olduğu gelen bilgiler arasında. İnterfax haber ajansı emniyetten edindiği bilgiye göre saldırıyı gerçekleştirenin Kafkas kökenli olabileceğini duyurdu.

RIA-846756-Domodedovo1Interfax haber ajansına göre bagaj alım salonunda meydana gelen patlama nedeni ile en az 30 yolcu yaşamını yitirirken 100'den fazla yolcu da yaralandı. Ria Novosti ölü sayısının 20'den fazla olduğunu belirtti. Duman ve kargaşa nedeni ile ölü sayısının henüz tam olarak belirlenemediği de gelen bilgiler arasında. Dış hatlar geliş bağaj alım noktasında yolcuların tahliyesi için duvarların kırıldığı ve o şekilde yolcuların çıkartıldığı ifade ediliyor.

Türk yolcu yok

Ukrayna, Brüksel, İngiltere, Yunanistan, Almanya ve Küba'dan gelen uçakların MSİ 16:00-16:40 arasında patlama öncesi iniş yaptığı kaydediliyor. THY Rusya Temsilcisi Mefail Deribaş Türkiye'den RIA-846756-Domodedovo3Anadolujet'e ait bir uçağın Domodedova havalimanına MSİ 14:45'de iniş yaptığı ve 65 yolcusunun bulunduğunu söyledi. Ancak Türk yolculardan herhangi birinin zarar görmediği ifade ediliyor. Türkiye'den Aeroflot'un seferlerinin Şeremetyova havalimanına gerçekleşmesi nedeni ile patlama anında herhangi bir Türk yolcunun olmayacağı üzerinde duruluyor.

Yolcuların verdiği bilgiye göre şiddetli bir patlama meydana geldiği, ölülerin daha fazla olabileceği belirtiliyor. Hastane'den bazı kaynaklar da ölü sayısının çok daha fazla olduğunu belirtiyor. Bölgeye onlarca ambulans ve güvenlik gücü gönderilmiş durumda.

Havalimanı uçuşlara kapatılırken, Türkiye, Çin ve Ermenistan'da gelen uçak seferleri ertelendi. Bir kısım uçaklar da Şeremetyova havalimanına yönlendirilmiş durumda. İki havalimanında da ikinci bir patlama ihtimaline binaen güvenlik önlemleri artırılmış durumda.

Medvedev Davos gezisini iptal etti

Saldırıyı henüz üstlene olmazken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev yaralıların acil bir şekilde müdahalede bulunulmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Medvedev suçluların yakalanmasını ve bir an önce cezalarının verilmesini istedi. Havalimanı güvenlik güçlerini suçlayan Rusya lideri, tüm prosüdürlerin sağlıklı bir şekilde çalışmadığı eleştirisi getirdi. Medvedev yarın gideceği Davos ziyaretini de iptal etti. Olayla irtibatlı olduğu düşünülen üç kişi hakkında araştırma başlatılırken, ölen ve yaralanan yolcuların kimliklerinin belirlenmesi için çalışılıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

{youtube}BdA9rk_pXQk{/youtube}
{dmotion}xgpkod_moskova-domodedovo-havalimanynda-teror-saldyrysy-31-olu-130_news{/dmotion}