Kabayeva: Çocuk benim değil, yeğenim Arseniy

59

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili ve ünlü sporcu Alina Kabayeva, "çocuğu" olduğu iddia edilen bebeğin yeğeni olduğunu belirtti. Kabayeva, "Çocuk benim yeğenim Arseniy" dedi. Uluslararası ve yerel bulvar basınında son yıllarda çıkan haberlerde Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in gizlice eşi Lyudmila’dan boşandığı ve jimnastik olimpiyat şampiyonu  Kabayeva ile evleneceği, ayrıca Başbakan’ın bu beraberlikten bir oğlu olduğu da iddia ediliyordu. Nisan 2008’de ilk kez ortaya çıkan iddialara Putin sert tepki göstererek, "Kişilerin özel hayatına sümüklü burnunuzu sokmayın!" eleştirisi getirmişti.

Rus Vogue dergisi Ocak sayısına kapak olan Kabayeva, son aylarda "çocuk doğurduğuna" dair iddiaları da yalanladı. Rus milletvekili mülakatında Moskova'da tek bşaına yaşadığını ve ara sıra annesini, ablasını ve yeğenini ziyaret ettiğini belirterek "Gerçi bir çok insan yeğenim Arseniy'i oğlum zannediyor" şeklinde konuştu. Kabayeva, bazı ülkelerde kadın liderlerin ve devlet başkanlarının olduğunu örnek göstererek kendisinin de siyasi ihtiraslarının bulunduğunu kaydetti.

Daha önce Amerikan The New York Post gazetesi Kabayeva’nın Putin’den Dmitri isimli bir bebek dünyaya getirdiğini iddia etmişti. Gazeteye konuşan bir kaynağın iddiasına göre Vogue dergisine verilen mülakatta asıl amaç 2012 Devlet  Başkanlığı seçimleri öncesi "Putin-Kabayeva" ilişkileriyle ilgili tüm söylentilere son vermek.

İlk kez Nisan 2008’de Rus Moskovski Korrespondent gazetesi, bu “evliliği” ortaya atmıştı. Daha sonra gazete, sahibi Aleksandr Lebedev tarafından kapatılmıştı. Eylül ayında Putin eşi Lyudmila ile Spaso-Yeleazarovski manastırında, Ekim’de de ulusal sayım günü kendi evlerinde birlikte televizyon ekranlarında görülmüştü. Rusya Başbakanlığı da Putin'in eşinden ayrıldığı ile ilgili iddiaları kesin bir dille yalanlıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan