Medvedev metroya indi, güvenlik önlemlerini yerinde inceledi

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Moskova metrosunda güvenlik çalışmalarını yerinde inceleyebilmek için Ohotnıy Ryad metro istasyonuna indi. Rusya Başkanı, metrodaki güvenlik cihazlarını dikkatle inceledi. Mart 2010’da da Moskova’nın iki metro istasyonunda yaşanan feci terör saldırılarının ardından Medvedev Moskova eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov’la birlikte metroya inerek denetlemede bulunmuştu.

Moskova’nın Domodedovo Havaalanı’nda meydana gelen terörün ardından güvenliğin korunmasıyla ilgili çalışmalarına hız veren Medvedev, parlamento alt meclisi Duma'nın yakınında bulunan Ohotnıy Ryad metro istasyonuna indi.

İstasyonda demir ve çelik objeleri tespit eden yeni cihazları inceleyen Medvedev, “Pahalı, ama seri şekilde üretmek lazım” dedi. Gezide Acil Durum Bakanı Sergey Şoygu, Medvedev’e teknik cihazlarla ilgili bilgilerde bulundu. Rusya Başkanı daha sonra istasyon ortasındaki kırmızı-mavi renkli enformasyon standına yaklaşarak görevli operatörü çağıran düğmeye bastı. Rehber merkezindeki operatörle mikrofon aracılığıyla konuşan Medvedev çalışmaların nasıl gittiğini sordu.

Medvedev’e metro gezisinde Rusya istihbarat servisi FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov, İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, Ulaştırma Bakanı İgor Levıtin ve Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin eşlik etti. Kremlin Sözcüsü Natalya Timakova da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya Başkanı, metroda güvenliği sağlayan sistemleri denetlemek için orada bulunuyor” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan