Rusya’da 40 kişilik trafik polisi çetesi yakalandı

22

Rusya’da 40 görevli trafik polisinden oluşan bir suç çetesi ortaya çıkarıldı. Volgograd-Moskova güzergahında görev yapan trafik polislerinin piramit şeklinde en üst emniyet amirine kadar rüşveti paylaştığı tespit edildi. Çetenin milyonlarca ruble rüşvet topladığı belirlendi.

Rusya Başsavcılığı ve resmi istihbarat kurumu FSB yetkilileri aldığı bir ihbar üzerine Volgograd-Moskova güzergahındaki tüm trafik polisi mıntıkalarına özel operasyon düzenledi. Aynı anda düzenlenen operasyonlarda çok sayıda sivil kıyafetli güvenlik yetkilisi katıldı. Yapılan aramalarda 40 trafik polisinden oluşan bir suç çetesi ele geçirildi. Çeteyi Volgograd Böge Trafik Müdürlüğü’ne bağlı tabur komutanı Oleg Kirpa’nın yönettiği belirtildi.

Kirpa’ya hey ay toplanan rüşvetin aslan payı olarak 300 bin ruble veriliyordu. Rusya Başsavcılığı  Soruşturma Komisyonu’na göre polis çetesi piramit şeklinde, Mart ayından bu yana faaliyet gösteriyor. Çete lideri Kirpa, daha sonra mıntıka amirleri Sergey Novak ve Aleksandr Bondarenko geliyordu. Amirler her ay kendisine bağlı 120 polisten “hasılat” topluyordu.

Amirlerin şantaj ve işten çıkarma tehdidiyle trafik polislerlerini vatandaşlardan rüşvet almaya zorladığı belirtildi. Soruşturma Komisyonu’na göre tahkikatlar kapsamında toplanan rüşvet miktarı çok daha fazla olabilir. Güvenlik güçleri şimdilik altı üst düzey polisi gözaltına aldı.

Olayı doğrulayan Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, çeteyle ilgili soruşturma açıldığını belirtti. Şubat ayında da Rusya’nın Astrahan bölgesinde 19 kişilik bir trafik polisi çetesi yakalanmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan