Rus astronotlar için uzaya turşu gönderildi

14

Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan Progress M-09M kargo uzay aracı ile doğum günü  hediyesi ve turşu gönderildi.

Bugün sabah yerel saat ile 07:32’de fırlatılan uzay aracıyla gönderilen malzemenin arasında 21 Şubat’ta 41 yaşına girecek olan astronot Scott Kelly için çeşitli doğum günü hediyelerinin de bulunduğu ifade edildi.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Biyomedikal Problemler Enstitüsü (IBMP) Gıda Bülüm Başkanı Alexander Agureev, astronotlara belirlenen normal menü dışında, Rus astronotların isteği üzerine salata turşu gönderdiklerini bildirdi. Agureev, astronotların normal meyve ve sebze menüsünde sarımsak, soğan, yeşil elma, limon ve portakal olduğunu ifade etti.

Uçuşun planlanan vaktinde uçtuğunu duyuran Kazakistan yetkilileri ise meydana gelebilecek acil durumlar için Karaganda, Kızılorda, Pavlodar ve Doğu Kazakistan eyaletlerinde üst düzey önlemler alındığını bildirdi.

Toplam 2 bin 666 kilo yük taşıyan Progress M-09M kargo uzay aracı 30 Ocak’ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na(ISS) kenetleneceği bildirildi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı