Moskova hapishanelerinde mescit açıldı

23

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan iki cezaevinde mescit açıldı. Mescitlerde mahkumlarla ve davası süren sanıklarla birlikte cuma namazı kılındı.

Rusya Müftüler Konseyi'nin aylarca süren çalışmaları geçen hafta 'Butırka' cezaevinde bu hafta da 'Matrosskaya Tişina' cezaevinde mescitlerin açılmasıyla sonuç verdi. Butırka'da geçen hafta, Matrosskaya Tişina'da ise bu hafta ilk cuma namazları kılındı.

Motrosskaya_tishina03Matrosskaya Tişina Cezaevi yetkilileri mescitlerin açılmasını çok olumlu karşıladıklarını belirtti. Cezaevinde bulunan muslümanların mescide büyük ilgilerinin olacağını ifade eden Matrosskaya Tişina Cezaevi Müdürü Fikret Tagiyev, "Eminim ki Cuma namazlarının kılınması konusunda hiçbir sorunumuz oluşmayacak. Grafiğimize uygun bir şekilde mahkumlarımız her hafta burada topluca namaz kılabilecek. İlerleyen dönemlerde mescitte dersler de düzenlenebilecek" şeklinde konuştu.

Motrosskaya_tishina02Rusya Müftüler Konseyi'ne bağlı Nadejda Vakfı yetkilileri ve gönüllü çalışanları ile birlikte yeni kurulan mescide dini kitaplar da getirdi. Mahkum ve sanıklarla birlikte aynı safta kılınan Cuma namazının ardından gönüllüler ayrıca namaza katılmayan diğer mahkumlara sıcak börek dağıttı. 

Namazdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan mahkum Y.Y. çok sevinçli olduğunu belirtti. Y., "Cezaevindeki hücremizde de namaz kılıyoruz. Ancak cemaatle değil. Burada cemaatle namaz kılma şansı bulmak inanılmaz ve anlatılmaz bir duygu. Ancak yaşanabilir diyebilirim. Burada bulunan ve İslam dinini yaşamaya çalışan mahkumlar için bu müthiş bir güzellik" dedi.

Matrosskaya_tishina07Federal Ceza Uygulama Dairesi(FSİN) tarafından yapılan açıklamlarda Moskova genelinde cezaevlerinde bulunan mahkumların üçte biri Orta Asya ve Kafkasya muslüman halklarından oluşuyor. 

Motrosskaya_tishina06Rusya Müftüler Konseyi, ülkedeki hapishanelerde bulunan Müslümanlara maddi ve manevi destek sağlanması konusunda FSİN ile 2010'un Mayıs ayında anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya gereğince, Rusya hapishanelerinde bulunan Müslüman mahkumlara mescid kurma, manevi değerler kazandırma ve dini eğitim verme imkanı öngörülmüştü.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan