Dünyanın en eski bileziği Rusya’da bulundu

12

Dünyanın en eski bileziği Rusya’nın Sibirya bölgesinde bulundu. Rus tarihçilere göre bilezik en az 45-50 bin yıl öncesine ait. Rus akademisyenler, Sibirya’da ortaya çıkarılan taş devrine ait eserlerin, insanlık tarihinin yeniden yazılmasına katkı sağlayacağını iddia ediyor.

Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı  Sibirya ve Uzakdoğu Halklarının Kültür ve Tarih Müzesi’nde geçtiğimiz aylarda Altay bölgesinde bulunan tarihi eserler sergilendi. Gazetecilere eserleri tanıtan müze yetkilileri ve akademisyenler, tarihi eşyaların ilk taş devrine ait olduğunu belirtti. Müzedeki eserler arasında bulunan dünyanın en eski bileziği ise ilgi odağı oldu. Rus akademisyenler, "Bileziğin yaşı en az 45-50 bin, Altay bölgesindeki Denisovo mağarasında bulundu" diye tanıttı.

RIA-852024-tarih_1Geçtiğimiz aylarda Denisovo mağarasında taş devrinde yaşayan bir insana ait diş ve kemik de bulunmuştu. Rus resmi Kultura televizyonuna göre, DNA analizleri diş ve kemiğin bilim dünyasında şimdiye kadar ortaya çıkarılan eski insanların kemik ve diş yapısına uymuyor.

Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı  Sibirya Arkeoloji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Mihail Şunkov, “Bu diş bilim dünyasında bilinenlerden daha kadim” diye iddia ediyor. Rus basınında çıkan haberlerde, artık “Denisovo insanı” diye tarihte yeni bir sayfa açılması gerektiği de ifade edildi. Akademisyenlere göre, “Denisovo insanı” 48-30 bin yıl önce yaşamış. Şunkov ise “Denisovo insanı” nı daha iyi araştırabilmek için bilimsel çalışmaları artıracaklarını kaydetti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan