Kış Oyunları'nı izlemek için Erzurum'a gelen Rus kayakçı kalp krizinden öldü

24

Erzurum'da devam eden 2011 Dünya Üniversitelerarası  Kış Oyunları'nda, oyunlar köyünde kalan 72 yaşındaki eski bir ünlü Rus kayakçısı kalp krizi sonucu vefat etti.

Erzurum İl Sağlık Müdürü  ve Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları Sağlık Komitesi Başkanı Doç. Dr. Serhat Vançelik, FISU Medikal Başkan Yardımcısı  Dusan Hamar ve Rus delegasyonu üyesiyle birlikte ortak basın toplantısı  düzenledi.

Doç. Dr. Vançelik, Rusya Kayak Federasyonu tarafından akredite edilen ancak resmi görevi olmayan bir Rus'un bugün sabah saatlerinde öldüğünü söyledi. Doç. Dr. Vançelik, ölen Rus'un kimliğini açıklamadı. Doç. Dr. Serhat Vançelik, kalp krizi geçiren eski kayakçıya, Rus heyetindeki bir doktorun müdahale ettiğini ardından da 112 Acil'in haberdar edildiğini anlattı.

112 ekiplerinin ambülansla oyunlar köyünden aldığı Rus kayakçının hastanede öldüğünü  dile getiren Doç. Dr. Vançelik, "Bugün sabah yaklaşık 7.30- 08.00 sularında maalesef üzücü ölüm vakası gerçekleşti. Rusya Cumhuriyeti'nden 72 yaşında bir üye vefat etti. Oyunlar köyü içerisindeki blokta kalan bu kişiye ilk önce Rus delegasyonu doktoru tarafından müdahale edilmiştir. 112 aranarak oyunlar köyünden bu kişi alınarak sağlık ekibimize dahil edilmiştir. Ancak ambulansla FISU hastanesine alınan bu hastayı ne yazık ki kaybettik." dedi.

FISU Sağlık Komitesi Başkanı  Doç. Serhat Vançelik, oyunlar köyünde oluşturulan oyunlar köyü  polikliniğinde 396 kişiye sağlık hizmeti verildiğini ve bunların arasında 28 yaralı sporcuya da müdahale edildiğini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE'YE 5 TAM PUAN

FISU Sağlık Komite Başkan Yardımcısı  Dusan Hamar, Türkiye'nin oyunlar süresince sunduğu sağlık hizmetlerine hayran kaldığını dile getirdi. Hamar, Türkiye'deki doktorların ve sunulan acil sağlık hizmetlerinin bir çok Avrupa ülkesinden daha iyi ve kaliteli olduğunu söyledi. Hamar, bir basın mensubunun, "Puan vermeniz gerekseydi sunulan organizasyon sağlık komitesine kaç puan verirdiniz?" sorusuna ise, "Birden 5'e kadar en iyi 5, size 5 puan veriyorum." diye konuştu. Hamar daha sonra FISU Sağlık Komitesi Kriz Merkezi'ni de ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı