Rus dış istihbarat albayı ölü olarak bulundu; oğlu göz altında

5

Moskova’da Rus Dış İstihbarat Servisi SVR Albayı Gennadi Ambarnov (46) evinin yanında ölü  olarak bulundu. Olayla ilgili albayın 20 yaşındaki oğlu gözaltına alındı. Rus basını, SVR yetkilisinin gizemli şekilde öldüğüne dikkat çekiyor.

SVR’in Moskova’nın Yasenovo semtindeki karargahına yakın bir alanda istihbarat albayı Ambarnov’un cesedi bulundu. Cumartesi gece geç saatlerde bulunan ceset üzerinde yapılan aramada, ilk belirlemelere göre, albayın 15. kattan düştüğü tespit edildi. Yetkililere göre, fazla alkolün etkisiyle Ambarnov tesadüfen yere düşmüş olabilir. Fakat emniyet güçleri bu iddia üzerinde durmaya henüz acele etmiyor.

Rus haber portalı Life.ru’ya konuşan bir polis kaynağı, istihbarat yetkilisinin evinde kan lekeli mont bulduklarını belirtti. Kaynak,  “Bu, albayın kan lekesi olabilir” dedi. İlgili yetkililer, Ambarnov’un önce öldürüldüğü, sonra da “intihar etti” süsü vermek amacıyla 15'inci kattan atılmış olabileceğine inanıyor. Komşuları, o gece Ambarnovlar ailesinde kavga çıktığını belirtiyor. Yapılan tahkikatlarda, albayın eşi tartışmadan sonra evden ayrılarak Moskova’ya yakın Korolev kentine gittiği tespit edildi. Komşular albayın evde oğlu Andrey’le başbaşa kaldığını, tüm gece boyu sigara içmek için evin merdivenlerine çıktığını ve orada sert şekilde tartıştıklarını anlattı. Polis evde çok sayıda içki şişesi de buldu.

Savcılık, Moskova Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan Andrey’in çelişkili ifadeler verdiğine dikkat çekiyor. Güvenlik güçleri en son ifadesinde, “Hiçbir şey hatırlamıyorum” diyen Andrey’in “baba katili” olabileceği iddiasını araştırıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan