Rus polisinin torpilli araçlarla mücadelesi kamerada, işte ilginç görüntüler...

65

Rusya’da son yıllarda kamuoyu, yollarda hiçbir kural tanımayan tepe lambalı veya "blatnoy" (torpilli) arabalarla ilgili konuyu sık sık gündeme taşıyor. Trafik kurallarını ihlal eden bu arabalar hem trafik polislerini hem de vatandaşları çileden çıkarıyor. "Önemli iş", "Önemli görevli", "Önemli toplantı" ve çok sayıda uydurma "önemlerle" bir yerlere acele eden bu blatnoy arabaları durdurmak için aslında yürek lazım. Rus resmi Rossiya televizyon kanalının deneyimli gazetecisi Arkadi Mamontov, torpillerin trafik kurallarını nasıl takmadığını araştırdı.

Mamontov’un Rossiya kanalında yayınlanan "Dokunulmazlar" adlı belgesel programında trafik polisleri, Moskova’nın merkezinde "blatnoy" arabaları durdurunca ortaya ilginç diyalog ve manzaralar çıktı. Gizli kameranın yardımıyla trafik polisi önce kuralı ihlal eden lüks Mercedes arabasını durdurdu. Mamontov, "Arabada oturan şoför, yolcu koltuğuna geçti. Yolcu koltuğundaki milletvekili ise şoförün yerine. Polis milletvekilinden belge sorarken, araba geri geri giderek oradan uzaklaşmaya çalıştı. Polisten kaçamayan milletvekili, "Ben arabayı burada durduruyorum" derken polis, "Lütfen kimlik ve araba belgesini veririr misiniz" talebinde bulundu. Bunun üzerine milletvekili, "Tüm belgeler milletvekilinde" diye oradan kaçarak uzaklaştı. Milletvekilinin soyadı ise Kogan" dedi.

"Senin işin gücün yok mu?!

Programda yine başka bir bürokratın arabasının nasıl zorluklarla durdurulduğu gösterildi. Araba polisin üzerine gelerek durmamaya çalıştı. Ancak polisin ısrarı üzerine blatnoy araba durdu ve içerisinden çıkan bürokrat "Beni neden durduruyorsunuz... Ben acele ediyorum!.. Hükümetle ilgili göreve gidiyorum, yetkiliyim" diye polisi fırçaladı. Mamontov’un araştırmasına göre sözkonusu bürokrat yasa hazırlayan görevlilerden biri çıktı. Ama neticede kendisinin yasayı ihlal ettiği belirtildi.

Durdurulan başka bir bürokrat ise, "Ben sadece sabah ve akşam saatlerinde trafik kuralını bozuyorum. Çünkü işe gidip geliyorum" diye polisin üzerine gitti. Kendinden emin bir araba ise camları kapatarak polise uymayı reddetti. Mamontov, "Polis en az 60 kere belge sordu. Nihayet içeriden biri indi ve polise "Senin işin gücün yok mu?!" diye kızdı" diye şaşkınlıkla ilginç manzarayı anlattı.

Bazı blatnoylar, polisleri işten çıkarmakla tehdit ederken, bazıları ise "Ben sana söz veriyorum: Her gün trafik kuralını bozacam!" diye sert tepki gösterdi. "Sen de rüşvet alarak yasayı ihlal ediyorsun" diyen pişkin sürücü arabasına binerek uzaklaştı. Bir bürokrat ise, trafik polisini azarlayarak, "Yüzbaşı sen kimsin?! Ben Duma milletvekili ve dış istihbarat generaliyim" diye tehdit etti. Programın sonunda Kafkasya kökenli şoförler de sunuldu. Onlar ise, "Bratilnik (Kardeşciğim) gel şunu yoluna koy, sana neden belge lazım? İster misin Çerkaşin’i veya Balaahmedov’u arayayım? Ne gerek var ki kavgaya? Lütfen, ben sana insan olarak saygım var" diye Kafkasya aksanıyla polisi hafif hafif tehdit ettiği gizli kameraya yansıdı.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan

{dmotion}xgtqbk_rus-polisinin-torpilli-araclarla-mucadelesi-kamerada_auto{/dmotion}