Rusya’da bir Avustralya vatandaşı domuz gribinden öldü

4

Rusya’ya bağlı Başkortostan Cumhuriyeti’nde bir Avustralya vatandaşı (63) domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkede domuz gribinden ölenlerin sayısı beşe yükseldi. Rusya genelinde çeşitli grip hastalıklarından toplam 61 bin 500 kişi hastanelik oldu.

Başkortostan’ın başkenti Ufa’da bir arkadaşına misafir gelen Avustralyalı vatandaş Michael Koel domuz gribi nedeniyle kaldırıldığı hastanede öldü. Başkortostan Tıp Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Baikanı Dina Hunafina, hastanın aşırı ateş nedeniyle kliniğe kaldırıldığını belirtti. Hunafina, “Hasta kendini kötü hissediyordu. Analizler A/H1N1 virüsünü tespit etti” dedi.

Sağlık uzmanlarına göre talihsiz yabancıya hastalık ya vatanı Avustralya’da ya da uçakta yanında oturan Çinli bir bayandan bulaşmış olabilir. Koel, doktorlara Çinli vatandaşın sürekli kötü öksürdüğünü anlatmıştı. Başkortostan Cumhuriyeti’nde bir kişinin de domuz gribine yakalandığı ve durumunun ağır olduğu gelen bilgiler arasında.

Rusya’da Ocak ayında Çelyabinsk bölgesinde iki asker, Murmansk’ta iki yaşındaki bir kız çocuğu ve Volgograd kentinde de bir vatandaş A/H1N1 virüsünden hayatını kaybetmişti. Moskova’da 93 kişinin domuz gribi nedeni ile sağlık kontrolüne alındığı da belirtildi.

Rusya’nın bazı kentlerinde de ilkokullar tatil edildi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri en az bin 500 okulun grip salgını nedeni ile karantina altına alındığını ifade ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan