Polis reformu tamam: 'Tovariş militsioner' out, 'Gospodin politseyskiy' in

1

Rusya İçişler Bakanı Raşid Nurgaliyev bakanlığına bağlı memurlara yürürlüğe girecek 'Polis kanunu' ile birlikte 'Gospodin politseyskiy' (Bay Polis) şeklinde hitap edilmesini istedi.

Polis kanununun Federasyon Konseyi'nde onaylanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nurgaliyev polis memurlarına sokakta hitap edildiğinde 'Gospodin politseyskiy' (Bay Polis) şeklinde hitap edilmesinin doğru olacağını belirtti.

Açıklamalar esnasında Nurgaliyev polis ile militsiya arasındaki en önemli farkı da dile getirdi. Nurgaliyev militsiyanın gönüllü organizasyon olduğunu polisin ise profesyonel topluluktan oluştuğunu kaydetti. Bakan ayrıca polise rast gele insanların kesinlikle alınmayacağını vaat etti. Polislerin formalarındaki değişiklik ise yıl sonunda gerçekleşecek.

Rusya’da militsiya’nın polisle değiştirilmesini Ağustos 2010'da Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev önermişti. Medvedev'in önerisi doğrultusunda Polis yasası hazırlanmıştı.

Yasa çerçevesinde 1 Mart’tan itibaren emniyet güçlerine ‘polis’ şeklinde hitap edilecek. 1 Ocak 2012'ye kadar polis sayısı yüzde 20 azaltılacak. İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev de polise en iyi adayları alacaklarını belirtiyor. Yasa gereği, polis birliklerinin yeniden oluşturulması, feshedilmesi, heyet ve tüzük ve kuralların oluşumundan Devlet Başkanı sorumlu olacak.

Polisler vatandaşların güvenliği için bir eve hiçbir engel olmadan girebilecek. Güvenlik ve asayişin korunması ve terör tehlikesini önleyebilmek için polislere geniş haklar tanınıyor. Vergi suçlarının tespit edilmesi durumunda polis kredi kurumlarından iş adamlarının hesabı ve finans çalışmalarıyla ilgili bilgi sorabilecek.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan