Moskova’da bir aile jigulide yaşıyor

6

Daire satış ve kira fiyatlarının  aşırı pahalı olduğu Moskova’da bazı aileler ilginç yönteme başvuruyor. Bir Afganistanlı vatandaşın Rus eşi ve üç çocuğuyla birlikte Moskova’da sokakta eski bir arabada yaşadığı ortaya çıkarıldı.

Moskova’nın güneyinde görevli polis Boris Platonov, terörle mücadele çerçevesinde yaptığı kontrolde bir eski yerel markalı araba dikkatini çekince aramaya karar verdi. Arama sonucunda polis, Jiguli arabasında Afganistanlı bir ailenin aylardır yaşadığını tespit etti. Afganistanlı Muhammed Harum Ömer (39), Rus eşi ve üç çocuğuyla birlikte Kasım ayından itibaren arabada yatıp kalkıyormuş.

Rus Moskovski Komsomolets ailenin ilginç  hayat mücadelesini şöyle anlattı: “Ömer ve eşi Lyubov önce Berdyansk kentinde yaşıyordu, fakat akrabalarıyla geçinemeyince ailece Moskova’ya geldiler. Pazarda çalışmaya başladılar. Uzun süre bir emekli yaşlı bayanın dairesinde oda kiraladılar. Fakat emekli bayan öldükten sonra kızı daireyi başka aileye kiraladı. Ömer'in ailesi de işini de kaybetti. Başka oda bulamayınca aile Kasım ayında Jiguli arabasında yaşamak zorunda kaldı. Araba da arkadaşına ait.”

Polis, Ömer ailesini Çertanovo Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. İfadeleri alındıktan sonra çocukları 21 nolu hastaneye kaldırıldı. Doktorlar aylardır arabada yaşayan çocukların tedavisi için hastanede bakıma aldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan