Rus emekli 8 ton demir kopeyek biriktirdi, milyoner oldu

5

Rusya’da Yuri Babin isimli bir emekli vatandaş, 1998 finansal krizinin ardından eline geçen 1 kopeyekleri (Rusya’da kuruş) biriktirdi. Toplam beş milyon kopeyek servete sahip olan Rus emeklinin sadece bin 800 doları var.

Babin’in ünü dünyaya yayılınca kendisi New York’a “Mücizeler Kongresi”ne de davet edildi. Fakat Rus milyonerin vize sorunu nedeniyle ABD’ye gidemediği belirtildi.

Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Novosibirsk kent sakini Babin, evini Rus Kopeyek Müzesi’ne çevirdi. Evinin bir odasını 12 yılda biriktirdiği 1 kopeyeklerle ve kopeyek dolu çuvallarla donatan emekli vatandaşın artık zengin olduğu ifade ediliyor.

RIA-854336-kapek_2Babin Rusya’da yaşanan 1998 krizinden sonra eline geçtiği 1 kopeyekleri biriktirmeye başladı. Kendisine eşi Valentina da manevi açıdan destek verdi. Ocak ayında kopeyeklerini sayan emekli vatandaş beş milyon kopeyek servete sahip olduğunu farketti.

Sevincini basına anlatan milyoner, “Şimdi evimde beş milyondan fazla 1 kopeyeklerim var. Toplam ağırlığı sekiz ton. Artık biriktirmeyeceğim. Benim yüzümden Novosibirsk bankalarında 1 kopeyekler de kalmadı” diye gülmeyi de ihmal etmedi.

Şimdi “kopeyekli” milyoner, servetinin bulunduğu evinin odasında çok sayıda kopeyeklerle moral ve neşe bulurken, Rus basını odayı masal dünyasına da benzetiyor.  

Fuad Seferov, Moskova, Cihan