Rus patriği Kirill: Türkiye Müslüman toplumuyla diyalog kuruyoruz

47

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Müslüman ülkelerle olan ilişkileri yüksek değerlendirerek, “Türkiye, Katar ve başka İslam ülkelerindeki Müslüman topluluklarla diyalog kuruyoruz” dedi. Patrik, Ortodoks dünyasında kiliseler arası işbirliği açısından İstanbul Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkilerde olumlu gelişmelerin yaşandığına da işaret etti.

Kilise toplantısında konuşan Patrik, Rus Ortodoks Kilisesi’nin dış faaliyetlerine de değindi. Kirill, bu faaliyetler bağlamında Müslüman ülkelerle olan ilişkilerini yüksek değerlendirdi. Başka geleneksel dinler dahil İslam’la olan ilişkilere özel yer ayırdıklarının önemle altını çizen Rus patriği, “Ekim ayında Tahran’da yedincisi düzenlenen “Ortodoks-İslam” komisyonu toplantısı yapıldı. Biz Rusya Ortodoks Kilisesi olarak Türkiye, Katar ve başka İslam ülkelerindeki Müslüman topluluklarla diyalog kuruyoruz... Bu görüşme ve diyaloglar tekrar şunu kanıtladı. Toplumla ilgili önemli konularda inançlı insanlar yakın konumda bulunuyor, yakın görüşü paylaşıyor” dedi.

Kirill, Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkilerde olumlu adımların atıldığına işaret ederek, “Ortodoks birliği kağıt üzerinde kalmamalı... Bu bağlamda İstanbul Fener Rum Patriği’nin Mayıs 2010’ta Rusya’yı ziyaret etmesi kendileriyle olan ilişkilerimizde olumlu dinamiği, adımı ortaya koyuyor. Biz beraber hizmet ettik, çok konuştuk, hem Genel Ortodoks Toplantısı hazırlıkları hem Türkiye’deki Rus soydaşlarımız hem de Hristiyanlararası diyalogun devam etmesiyle ilgili konuyu ele aldık. Fener Rum Patriği Bartholomeos Kremlin’de Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le ve başka devlet yetkilileriyle bir araya geldi. Biz rekabetten ziyade, işbirliğinden yanayız” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan