Rusya'nın geleneksel köy çizmesi Valenki, Avrupa'da moda

182

Kışın ayakları soğuktan korumak için en iyi ayakkabıyı Ruslar asırlar önce icad etmişti. Keçeden yapılan Valenki çizmeleri bir çok neslin ayaklarını soğuktan korumak için kullanıldı. Hatta Valenki'lerin kan dolaşımını iyi etkilediği de söyleniyor. 

Şimdi ise daha çok köy ayakkabısı olarak bilinen Valenki'ler yeni dizayn ve üzerinde farklı işlemeler ile Avrupa pazarına çıktı. Avrupa'da son yıllarda yaşanan soğuk kış dönemleri özellikle valenkilere karşı ilgiyi artırdı.

“Göründüğü kadarıyla Avrupa donuyor” diyen Valenki mağazası sahibi Olga Çernikova bu açıdan Valenki'lerin çok cazibeli olduğunu belirtti. Ayrıca Valenki'lerin çevre dostu olduğunu da ifade eden Çernikova, “Valenki'lerin tanınırlığı tüm dünya genelinde artıyor. Onlar sıcak, sağlıklı, çevre dostu ve en önemlisi stilleri çok güzel” şeklinde konuştu.

Çernikova'nın Rusya'daki Valenki dükkanı gün geçtikçe satışlarını artırıyor, ancak o bile yurtdışından gelen yüksek talebi karşılayacak kapasiteye sahip değil.

Lüks eşya satışları distribütörü Matthias Valenki'ler için  büyük pazar öngörüyor. Güzel dekore edilmiş Valenki'ler 100 Avro ve daha yükseğe çıkan fiyatlarla satılabiliyor. Toptan satıcılardan ise çift ayakkabı 10 Avro'ya kadar satın alınabiliyor. 

Tüm ilgiye rağmen yurtdışına gerçekleştirilen satışlar çok fazla değil. Fakat moda merkezi İtayla'da satış mağazasına sahip bir iş adamı imkanlarını kullanarak valenki çeşitleri ile moda dünyasında başarıya ulaştı.

Moda gerçekten sınırları aşıyor. Geçmişlerde Valenkiler köylülerin ve çarların ayaklarını süslüyordu, gümüzde ise moda dergilerinde modellerin ayaklarını süslediğini izleyebiliyoruz. 

Çernikova müşterileri arasında Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in eşi Svetla Medvedeva'nın da olduğunu da belirterek Valinkilere olan talebin artacağını söylüyor.  Çernikova, “Rekabette kazançlı çıkmak için geleneklerimizi korumalıyız, ancak seri üretim için daha güncel teknolojiler seçmeliyiz ve ürünümüz için sadece kaliteli yün kullanmalıyız.” diyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan