"Uçan eşşek" Anapka Moskova'da öldü

21

Rusya'nın Krasnodar kentindeki plajda reklam çekimi için yarım saat paraşütle uçurulan eşek Anapka, Kremlin koruması altına alınmasının ardından Moskova'da öldü. Rus basınına göre aralık ayında rahatsızlanan 'uçan eşek' Anapka bir kaç hafta önce yaşamını yitirdi.

19 Temmuz'da bir reklam firması tarafından uçurulması ve hayvan hakları derneklerinin tepkisi üzerine önce kayıplara karışan ardından bulunan Anapka Kremlin binicilik okuluna teslim edilmişti. Burada diyet meyve ve sebzeler, temiz su, masaj ve kaliteli veteriner kontrolüne rağmen Anapka ayakta kalmayı başaramadı. Yaşamını yitirmesine kalp rahatsızlığı ve yaşlılığın neden olduğu belirtiliyor.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan yerel polis yetkilisi, davanın açılabilmesi için eşeğin zarar gördüğüne dair veteriner raporunun zorunlu olduğunu söylemişti. Eşek üzerinde veterinerlerin yaptığı incelemede herhangi bir fiziki darp izine rastlanmadı. Bu nedenle eşek sahibi ve reklam firması aleyhine de herhangi bir dava açılamadı.

Sahilde bulunan görgü tanıklarına göre, paraşütle uçurulan eşek onlarca metre yukarıda yarım saat kadar havada kalmıştı. Korkudan ayakta duramaz hale gelen eşek, inişi esnasında da su yüzeyinde sürüklenmişti. İnsan hakları savunucuları, eşeğin zarar gördüğü konusunda ısrar ederken, reklamı çekilen şirket sahibi hayvanın zarar görmediğini savunmuştu.RIA-735138-ucan_esek2_hbrs

Faruk Akkan, Moskova, Cihan