Moskova eksi 30'la donacak

1

Moskova’ya kış mevsiminin en soğuk havası ve güçlü kar yağışı geliyor. Perşembe’den itibaren başkent ve çevre bölgesinde hava sıcaklığının eksi 25 olması bekleniyor. Kar temizliği için 40 bin görevli iş başı yapacak.

Fobos Meteoroloji Merkezi’nden Rus Ria Novosti haber ajansına yapılan açıklamada, perşembe günü Moskova ve çevre bölgesinde hava sıcaklığının eksi 25 olacağı belirtildi. Fobos yetkilisi, “Bu, 2010-2011 kış mevsiminin en dondurucu soğuk havası olacak. Gece geç saatlerinde eksi 30'lar görülebilir. Perşembe günü beklenen soğuklar hafta sonunda daha sert olacak. Dolayısıyla bu dondurucu soğukların mevsim rekoru kıracağına kesin gözüyle bakılıyor" dedi. Yetkişi 1 Aralık’ta Moskova’da eksi 23 derecenin görüldüğünü hatılattı.

Salı günü de Moskova’da güçlü kar yağışı bekleniyor. Moskova Belediyesi, kar yağışı nedeniyle tüm ilgili servisleri harekete geçirdi. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Belediye’nin kamu hizmetlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Pyort Biryukov, "Salı gününden itibaren 10 santimetreye kadar kar bekleniyor. Perşembe’ye doğru hava sıcaklığı eksi 18-19 arası olacak. Belediyeye ait tüm kamu hizmetleri servisine acil talimat gönderildi. Talimatta, o tarihlerde 15 bin kar temizleme aracının ve 40 bine yakın görevlinin caddeleri temizlemesi için çalışacakları belirtildi" diye konuştu.

Dün gece etkili olan kar nedeni ile de Domodedovo ve Şeremetyevo havalimanlarında uçuşlar gecikmeli olarak yapılabildi. Moskova'nın iki havalimanında da uçuşlar normale dönmüş durumda.

Sibirya bölgesinde eksi 45'lerin görüldüğü  Rusya'da daha kuzeylerde ise eksi 53-55 derecelerin görülmesi bekleniyor. Ural bölgesinde ise soğukların eksi 44-49 dereceye kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan