Belalı filmi Rus ajanları mı çaldı?

3

Rusya'da bir dönemin en zengin adamı olan Mihail Hodorkovski'nin yaşamını anlatan belgesel gösterime girmesine günler kala 2. kez çalındı. Hodorkovski, Putin'le ters düşünce hapse atılmıştı.

Bir zamanlar Rusya'nın en zengin adamı olan, dönemin Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ters düşünce hapse atılan Mihail Hodorkovski'nin hayatını anlatan belgesel, seyircilerle buluşmasına günler kala 2. kez çalındı. Alman yönetmen Cyril Tuschi'nin Hodorkovski'nin kendisi ve ailesiyle yaptığı söyleşileri de içeren belgeselin montajlanmış hali, yönetmenin Berlin'deki ofisinden çalındı. Polis, olayın ardında siyasi gerekçeler olmasından şüpheleniyor.

Rusya kökenli Alman yönetmen iki hafta önce montaj üzerinde çalışmak için Bali'ye gittiğinde, otel odasındaki bilgisayarının harddiski kaybolmuştu. Alman gazetesi Süddeutschezeitung'a "Kötü bir gerilim filminde gibiyim. Birisi beni korkutmak istiyor ve başarılı olduklarını itiraf etmeliyim" diyen Tuschi, yaşadığı bir diğer olayı da şöyle aktarıyor: "Bir kere açıkça tehdit edilmiştik. Sibirya'daydık; trenle Hodorkovski'nin hapiste olduğu Chita'dan Novosibirsk'e gidiyorduk. Üç genç adam bize saldırdı. KGB'nin (Rus gizli servisi) bölge temsilcisiydiler. Çok korkutucuydu." Tuschi, son hırsızlığın Putin'in ajanlarının gözdağı olup olmadığı konusunda ise "Bilmiyorum ama filmin prodüksiyon süreci tamamlanır tamamlanmaz çalınması büyük bir tesadüf" diyor. Tuschi'nin kamerasında görünen Rusların, Hodorkovski hakkında söylediklerinden endişe duyduğu da düşünülüyor. Rus gazetesi Kommersant filmde görünenlerin pişman olacağını ifade ederken, Hodorkovski'nin eski karısı Elena'nın da Tuschi'ye bir e-posta gönderip pişman olduğunu söylediği öne sürülüyor. Hırsızlık olayı, belgeselin Berlin Film Festivali'nde gösterilmesini engelleyemeyecek. Çünkü, yönetmen festival komitesine filmin bir kopyasını göndermiş.
Kremlin, Guardian'ın Moskova muhabiri Luke Harding'i sınır dışı etti. Harding, Rusya'nın Putin yönetiminde fiili bir mafya devleti haline geldiğini söylemişti.

Milyarderlikten hapse

Hodorkovski, Sovyetler Birliği'nin çökmesiyle serbest pazarla tanışan Rusya'da özel banka Menatep'i kurarak, ardından da petrol şirketi Yukos'u satın alarak Rusya'nın en zengin oligarkı oldu. Ancak 2003 seçimleri öncesinde muhalefet partilerine maddi destekte bulunup dönemin Devlet Başkanı Vladimir Putin'le işadamları arasındaki 'sözlü anlaşma'yı delince, dolandırıcılık suçlamasıyla Sibirya'da tutuklandı. O dönem verilen 6 yıllık hapis cezası ocak ayında 14 yıla çıkarıldı.

Kaynak: Milliyet