Rusya’da bir kentte Sevgililer Günü kutlamaları “kültürümüze zarar veriyor” gerekçesi ile yasaklandı

55

Rusya’nın Belgorod kentinde ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ kutlamaları ‘geleneksel kültürümüze zarar veriyor’ gerekçesi ile yasaklandı. Toplu kutlamaları yasak getiren şehir yönetimi, bireysel kutlamalara ise müdahale edilmeyeceğini açıkladı.

Belgorod kenti vali yardımcısı Oleg Poluhin basına yaptığı açıklamada Sevgililer Günü kutlamalarının manevi ve kültürel değerlere zarar verdiğini söyledi. Şehir yönetiminden Grigori Bolotnov ise, bir çok insanın bu günü daha fazla alkol almak için izin verilmiş bir gün olarak gördüklerini, bunun da halk sağlığı açısından zararlı olduğunu belirtti.

Bolotnov yaptığı değerlendirmede, “Sevgililer günü değil. Sadece Vodka günü kutluyoruz. Bu tür kutlamalardan sonra diğer anlamsız kutlamalar da olabilir; ‘Ulusal Bira Günü’  veya ‘Marijuana Günü’ gibi” eleştirisi getirdi.

Rus yetkili yasağın sadece toplu kutlamalar, kent yönetimi ve diğer kamusal kurumların organizasyonları ile ilgili olduğunu, bireysel kutlamalara karışmalarının mümkün olmadığını söyledi.

14 Şubat’ta okulu disko ya da eğlence mekanına dönüştüren yöneticinin görevinden uzaklaştırılmayacağı ya da azarlanmayacağını kaydeden Bolotnov, “Ancak yetkililerden bu konuda hassasiyet bekliyoruz. Bu kutlamalarla gençlerin manevi ya da ahlaki değerlerinin gelişimine katkı yapmıyoruz. Bu günden sadece iş çevreleri kazanç sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ticari faaliyette bulunan eğlence merkezleri ise o gün için özel bir program yapmayacaklarını, şehir yönetiminin tavsiyelerine uyacaklarını belirtti. Ria Novosti’ye açıklamada bulunan bir gece kulubü yöneticisi ise yasağı desteklemediklerini, karşı kampanya yapılarak insanlara seçim hakkı verilmesinin doğru olacağını kaydetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan