Medvedev Vnukova havalimanında dedektörden geçti

5

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Moskova’nın Kiyevski Tren Garı’na dün yaptığı ani ziyaretin ardından bu sefer de başkentin Vnukovo Havalimanı’na beklenmedik bir inceleme gerçekleştirdi. Medvedev, havalimanında karşılaştığı güvenlik önlemlerinden memnun kaldığını belirtti. Rusya Devlet Başkanı, dün Kiyevski Tren Garı’nda hiç bir güvenlik görevlisini göremeyince tüm yetkililere fırçayı basmıştı.

Rusya’ya bağlı Başkortostan ziyareti öncesi Medvedev, resmi program dışına çıkarak Vnukovo Havalimanı’nı denetlemeye karar verdi. Devlet Başkanı, özellikle bölgede emniyet görevlisi sayısı ve metal dedektör cihazlarıyla ilgilendi. Havalimanı Müdürü ile selamlaşan Medvedev hemen kendisini uyardı: “Burada güzellik aramaya gelmedik, güvenliğin nasıl sağlandığını denetlemeye geldik.”

Metal dedektörün nasıl çalıştığını kontrol eden ve iki yolcunun arkasından sıraya giren Medvedev daha sonra güvenlikten geçti. Geçişte uyarıcı sinyal sesi gelmemesine rağmen görevli bayan, Medvedev’in üzerini aramaya karar verdi. Görevli özel dedektörle Devlet Başkanı’nın ceplerini aradı. Medvedev’in ardından kendisine eşlik eden İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, resmi istihbarat servisi FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov ve Ulaştırma Bakanı İgor Levitin de kontrolden geçti.

Çalışmadan memnun kalan Devlet Başkanı, “Bu dedektör dünyada kullanılan normal sistem. İnsanlar geliyor, her şey yolunda ve hiç bir sıra yok.. Vatandaşlar sakin şekilde kontrol bölgesini geçiyor. Dolayısıyla vatandaşların sırada bekleyeceği yönünde endişeler arabartılı” dedi.

Medvedev genel olarak Vnukovo Havalimanı’ndaki güvenlik önlemlerinden memnun kalarak, “Burda her şey normal. Ve iyi. Girişte kontrol yapılıyor. Bu kuşkusuz büyük artı. Burada insanların dedektör veya metal arama aletlerini by-pass yaparak kaçma riski yok. Bu açıdan havalimanında kontrol var” diye memnuniyetini ifade etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan