Rusya’da uluslararası uyuşturucu çete lideri Türk vatandaşı göz altına alındı

39

Rus ve Azeri güvenlik güçlerinin ortaklaşa yaptığı özel operasyonda uyuşturucu kaçakçılığı  yapan bir organize suç örgütü çökertildi. Bir Türk vatandaşın liderliğini yaptığı çetenin Afganistan-İran-Hazar Denizi güzergahından Rusya’ya 400 kilogram esrar geçirmeye çalıştığı belirtildi. Azerbaycan pasaportu da taşıdığı kaydedilen Türk çete liderinin kimliği açıklanmadı.

Moskova’da basın toplantısı  düzenleyen Rusya Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi Başkanı Viktor İvanov, Ocak ayında uyuşturucu kaçakçılığı yapan bir çeteyi çökerttiklerini kaydetti. Çeteye yönelik yapılan operasyonda Rus ve Azeri güvenlik güçlerinin ortaklaşa hareket ettiğini belirten İvanov, “Federal Uyuşturucu Mücadele Servisi ve Azerbaycan resmi istihbarat servisi Ulusal Güvenlik Bakanlığı bu yılın ilk başlarında başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Azeri güvenlik güçleri, Rus meslektaşlarına Azerbaycan ve Hazar Denizi üzerinden kaçak esrar sevkiyatı yapılacağı hususunda ihbarda bulundu. Bahsedilen çetenin Rusya’nın üç bölgesinde elemanları vardı..." bilgisini verdi.

Uyuşturucu sevkıyatının çok gizli yapıldığına dikkat çeken Rus yetkili, "Örneğin çete uyuşturucuyu patateslerin veya hurma kolilerinin içinde saklıyordu. Aldığımız ihbar üzerine Kemerovo bölgesine getirilen içi esrar dolu inşaat malzemelerine el koyduk. Ortak operasyonda Afganistan’dan Rusya’ya sokulmak istenen 400 kilogram esrar ele geçirildi. Bu ortak faaliyetler sonucunda uluslararası uyuşturucu çete lideri Türk ve Azerbaycan çifte vatandaşı ve ayrıca beş yabancı göz altına alındı” dedi.

Toplantıda konuşan Azerbaycan Moskova Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu da iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine değinerek, “Uyuşturucu belası dünya sorunu. Dolayısıyla bu mücadele için ortaklaşa faaliyet göstermeliyiz” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan