“Biri Bizi Gözetliyor” izliyor diye ablasını tüfekle öldürdü

71

Rusya’da 13 yaşındaki Roma H. “Biri Bizi Gözetliyor” programının Rus versiyonu Dom-2’ı izlediği için ablasını av tüfeğiyle öldürdü. Katil kardeş, geçici olarak akıl hastanesine sevk edildi. Daha önce Dom-2’nın iki eski katılımcısı da öldürülmüştü.

Rus ulusal TNT televizyon kanalının sunduğu Dom-2 programı, eğlenceden ziyade cinayetlerle “ünlü” olmaya başladı. Omsk bölgesinde ortaokul öğrencisi Roma, Dom-2’nın “fanatiği” olan ablası Yelena’yı (17) av tüfeğiyle öldürdü. Önce Roma ablasından televizyon kanalının değiştirilmesini istedi. Roma programdan nefret duyduğunu iletti. Yelena kardeşinin istediğini reddederek Dom-2’ı izlemeye devam etti. Bu sırada program katılımcılarının çığlık atması Roma’nın öfkesini daha da artırdı. Babasının tüfeğini kapan katil kardeş, ablasının direkt yüzüne ateş etti.

Anneleri Olga H. eve geldiğinde kızı Yelena’nın cesedini kanlar içinde televizyon önünde buldu. Feryatlar koparan talihsiz anne, polis ve acil ambulans çağırdı. Olayı Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Omsk Bölge Basın Sözcüzü Larisa Boldinova da doğruladı. Polis 14 yaşını doldurmayan çocuğun işlediği cinayetten dolayı babasını sorumlu tutuyor. Polise göre, babası tüfeğini çocuklarının ulaşamayacağı yerde muhafaza etmesi gerekiyordu. Suçu ispatlanması durumunda aile reisine üç yıl hapis cezası verilebilir. Oayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Ekim 2008’de Dom-2 programının eski katılımcısı Oksana Aplekayeva, Aralık’ta da yine eski katılımcı Andrey Kadetov öldürülmüştü. Dom-2 Rus kamuoyunda ciddi tepkilere yol açarken, programın kurucusu ve sunucusu Kseniya Sobçak, “Beğenmeyen kanalı değiştirebilir” diyerek eleştirileri kabul etmemişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan