Rusya'daki çocuklar için Türkiye'den özel zeytinyağı geliyor

15

Türkiye'den Rusya'ya, çocuklar için zeytinyağı gidiyor. Manisa'nın Akhisar ilçesindeki Alhatoğlu Gıda Sanayi, bebekler için ürettiği vitaminli ve yumuşak tadı olan özel "Bebek Yağı (Kids Olio)" zeytinyağını Rusya'ya satıyor.

Akhisar'dan yedi ülkeye ihracat yapan şirket, çocuklara özel ürettiği zeytinyağıyla Rusya pazarına girdi. İçerdiği vitaminlerin kaybolmaması için titizlikle yapılan yağ için Rusların ardından Japon ve Amerikalı çocuklarının da hedeflendiği belirtiliyor.

Şirketin ortaklarından Alper Alhat, bu özel ürünün sızma zeytinyağı olduğunu belirterek, farklı türlerdeki zeytinlerin karışımından yapıldığını söyledi.

Zeytin tanesi dalından koparılıp yenirse tadının acı olduğunu belirten Alhat, "Acılık zeytinyağına ne kadar çok geçerse o kadar iyidir ama çocuklar yiyemiyor. Bu sebeple çocuklar için özel zeytinyağı üretmeye karar verdik." dedi.

Rusya pazarında çocuklara yönelik her ürün için belge alınması gerektiğini ifade eden Alhat, ilgili kurumlardan sertifika aldıklarını kaydetti. Alper Alhat, "Zeytinyağının havayla fazla temas etmesi, kalitesini düşüryor. Bu sebeple 250 mililitrelik şişelerde üretiyoruz." şeklinde konuştu. Alhat, "Kids Olio" ile iç pazara girmeye niyetleri olmadığını aktararak, ABD'ye ihracata başladıklarını, şimdiki hedeflerinin de Japonya pazarı olduğunu ifade etti.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı