Atatürk'ün Sovyet generale hediye etiği altın saat sergide

246

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1933 yılında Sovyet mareşalı Kliment Voroşilov’a kendi altın saatini hediye ettiği ortaya çıktı. Ukrayna’nın Lugansk kentindeki Tarih Müzesi’nde ilk Sovyet mareşalı Voroşilov’un özel eşyaları sergiye çıkartıldı. Eşyalar arasında 1933 yılında Cumhuriyeti’n 10.yıldönümü vesilesiyle Ankara’da düzenlenen tören sırasında Atatürk’ün Voroşilov’a armağan ettiği altın cep saati de var.

Saati özel eşyalar arasında muhafaza eden müze yetkilileri, Atatürk’ün altın saatinin kaliteli olduğunu ve halen zamanı net olarak gösterdiğini belirtiyor. Mareşal Voroşilov’un Atatürk’le birlikte anıtı, İstanbul’un Taksim girişinde bulunuyor.

Cihan’a konuşan müze yetkilisi Yelena Yeroşkina, saatin müzede özel kıymetli eşyalar arasında muhafaza edildiğini belirtti. Yeroşkina’ya göre, Mustafa Kemal, saatini Sovyet mareşalına takdim ederken, "Eğer bir daha ülkemize yolunuz düşerse bu saati göstermeniz yeter: Türkiye’nin bütün kapıları sizin için gece gündüz her an açılacak" diye ifade etmiş. Atatürk önce mareşala sürpriz de hazırlamış: Türk ustalarına saatin üzerine “KV” (Kliment Voroşilov) özel olarak yazdırmış. Yeroşkina, “Atatürk’ün saati çok kaliteli. Halen zamanı net olarak gösteriyor” dedi.

Müze yetkililerine göre, Voroşilov başta olmak üzere Sovyet delegasyonunu Türk güvenlik güçleri çok sıkı şekilde koruyordu. Ankara, o yıllarda Sovyet yönetiminden kaçan devrim karşıtı Beyaz Rus ajanlarının saldırısından endişe ediyordu.

29 Ekim 1933 yılında dönemin eski SSCB Askeri ve Deniz işleri Halk Komiseri Voroşilov başkanlığındaki Sovyet hükümet heyeti Ankara’yı ziyaret etmişti. Voroşilov, Atatürk’le tören sırasında tribünde görüşerek samimi bir diyalog gerçekleştirmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan