Rusya'da hayvanseverleri kızdıran ihale; 16 bin 500 köpeğin imhası için 200 bin dolar

3

Rusya'nın güney doğu bölgesi Astrahan'da yerel yönetimin 16 bin 500 sokak köpeğinin 2011'de öldürülerek ya da başka yöntemlerle toparlanarak imha edilmesi için 200 bin dolarlık ihale düzenledi.

Resmi internet sitesinde yapılan duyuruda ihaleyi kazanan şirketten özel timlerin kurulması, öldürülen köpeklerin cesetlerinin de sokaklardan temizlenmesi isteniyor. Ancak şirketin imha ettiği hayvan sayısını nasıl ispat edeceği konusunda açık tanımlamalar yer almıyor.

Duma milletvekillerinin son günlerde başlattıkları hayvan hakları ile ilgili yasaya ihalenin aykırı olduğu kaydediliyor. İnsanlara saldırması ve yaralaması ya da sağlık açısından sorun oluşturması durumunda ancak hayvanların imhasına yasa izin veriyor. Hayvan nüfusu aşırı artmışsa o zaman sadece kısırlaştırma işlemine gidilebiliyor.

Rosbalt'a açıklamada bulunan Rusya Hayvan Hakları Koruma Derneği'nden Inna Valuyeva, Astrahan'da yetkililerin uygulamasının hayvan haklarına müdahale olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Valuyeva, hükümet eli ile yapılacak hayvan katliamına karışanların en az 2 yıl hapis cezasına çarptırılabilecekleri uyarısında bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan