En çok Ruslar değil, Moldovalılar alkol alıyormuş

33

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) açıkladığı son rapora göre dünyada en çok kişi başına alkol tüketen ülke Moldova çıktı. Uluslararası yıllık ortalamanın 6,1 litre olduğu sıralamada Moldova halkı yılda ortalama 18,22 litre alkol alıyor. Rusya ise aynı listede 15,76 litre ile Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'dan sonra dördüncü sırada yer aldı.

Alkolün ucuz olduğu eski Sovyet ülkeleri alkol tüketiminde birbirleriyle yarışıyor. DSÖ'nün raporuna göre Moldova'dan sonra en çok alkol kullanan ikinci ülke Çek Cumhuriyeti. Çek Cumhuriyetinde kişi başına yıllık ortalama 16,4 litre alkol düşüyor.

Sırasıyla Macaristan 16,27 litre, Rusya 15,76 litre, Ukrayna 15,6 litre, Estonya 15,5 litre, Andora 15,48 litre, Romanya 15,3 litre, Slovenya 15.19 litre, Belarus 15,1 litre ve İngiltere ise kişi başına yıllık 13,3 litre alkol tüketiyor.

DSÖ raporuna göre; Moldova, İsrail, Hırvatistan ve Ukrayna gibi bazı ülkelerde ülke bütçesinden alkol bağımlılığı ile mücadele için kaynak ayrılıyor. Bununla birlikte 126 ülkede resmi alkol bağımlılığın tedavi amaçlı programları yürütmekte.

DSÖ verilerine göre dünya çapında alkole bağlı ölümlerde erkeklerin oranı yüzde 6,2, kadınlarda ise bu oran yüzde 1,1. Dünyada fazla alkol kullanımından dolayı her yıl 15 ile 29 yaş aralığındaki 320 bin genç hayatını kaybediyor. Söz konusu yaş aralığında ölümlerin yüzde 9’unun alkole bağlı olduğu tespit edildi.

Öte yandan alkol tüketiminde lider konumundaki Moldova, geçtiğimiz günlerde Ukrayna votkasına vergiyi kaldırmak istediğini açıklamıştı.

Yunus Erdoğdu, Kiev, Cihan