Eksi 40 derecede halat çekerek stres attılar

9

Rusya’da şubat soğukları son yedi yılın rekorunu kırarken, özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde halk yaşamı eğlenceli hale getirecek ilginç organizasyonlar düzenliyor.

Sibirya’da köy halkı uzun süredir düzenlenen “Köy Olimpiyatı Spartakiyada” da çoluk çocuk hem eğleniyor hem de spor yapıyor. Spartakiyada yarışması Soğuk Savaş yıllarında Batı’nın spor etkinliklerine alternatif olarak başta eski SSCB’de olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerinde yapılan “sosyalist spor faaliyeti" olarak da biliniyordu.

Sibirya’nın Omsk bölgesindeki Atak Tar köy halkı, geleneksel Bölge Spartakiyada yarışması düzenledi. Bölge Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen “Köy Olimpiyat” yarışmasında köylüler geleneksel tüm kış sporları dalında ter döktü. Yarışmanın en heyecanlı bölümü ise halat çekme oldu. Yaklaşık eksi 40 derece soğukta köy erkekleri halat çekerek kıyasıya yarıştı.

Rus spor yetkilileri, köy olimpiyatları sayılan spartakiyadaların yapılmasındaki amacın halkın sağlığa ve spora teşfik etmek olduğunu belirtiyor. Rusya’da kış ve yaz olmak üzere çoğu bölgede spartakiyada yarışmaları halen düzenleniyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan