Libya'dan vatandaşlarını tahliye edecek Rus yolcu gemisini, Türkiye koruyacak

1

Türkiye 30 binin üzerinde vatandaşını Libya'dan tahliye etmek için çalışmalarını sürdürürken, diğer ülkelerden gelen yardımlara da olumlu cevap vermeye devam ediyor. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı Libya'nın Ras Lanuf bölgesinden tahliye çalışmasında bulunacak Saint Stefan yolcu gemisini Türk savaş gemilerinin koruyacağını açıkladı.

Rusya'da bölgede bulunan vatandaşlarını kurtarmak için hava ve deniz yolunu kullanıyor. Bölgeden dört uçakla tahliye gerçekleştiren Rusya, ek dört uçak ve bir adet de yolcu gemisi gönderdi. Cuma günü yola çıkan geminin 27 Şubat'ta bölgeye ulaşması bekleniyor. 

Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu hazırlıkların yapıldığını, pazar günü yerel saatle 16:00'da bölgeden geri dönüşün başlayacağını açıkladı. Ras Lanuf limanında 124'ü Rusya vatandaşı olmak üzere toplam 1126 yabancının olduğu belirtiliyor.

Rusya Demiryolu yatırımlarında çalışan Türk işçilerin de limanda Rusya'dan gelen gemiyi bekledikleri ifade ediliyor. Rus yolcu gemisinin İstanbul'a gelmesi ve oradan havayolu ile yolcuların Moskova'ya taşınması planlanıyor.

Libya'da ülke genelinde yayılan protesto gösterilerinde farklı kaynaklara göre 600-1000 kişi arasında kişi yaşamını yitirirken, en az 4 bin kişi de yaralandı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev yazılı olarak yaptığı açıklamada, 42 yıldır Libya'yı yöneten Muammer Kaddafi'nin halkına karşı şiddet kullanmayı durdurmaması halinde, bunun uluslararası hukuk açısından suç oluşturacağı uyarısında bulundu. 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan