First Lady Medvedeva, Masletnitsa Haftası’nı törenle açtı

2

Rusya’da Masletnitsa haftası bayramının bu yılki açılışını Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in eşi Svetlana Medvedeva yaptı. Ülkenin en eğlenceli bayramlarından birisi olan Masletnitsa, kış mevsimine veda ve ilkbaharı karşılama anlamına geliyor.

Moskova’nın ulusal parkı Kolomenskoye’de çeşitli çocuk yetiştirme okullarından gelen yaklaşık yüz çocukla bir araya gelen bayan Medvedeva, Maslenitsa bayramı açılışına katıldı. Kültür Sarayı’ndaki programda çocuklar Devlet Başkanı’nın eşine sürpriz yaparak küçük bir konser şöleni sundu.

Mıtişinski Müzik Çocuk Okulu öğrencileri sahneye çıkarak halk dansları ve Ortodoks ilahi konserler sergiledi. Daha sonra Svetlana Medvedeva, çocuklarla birlikte Rus halk masalı tiyatrosunu izledi. Programın sonunda Medvedeva, miniklerle hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Kış mevsimine veda ve ilkbaharı karşılama anlamına gelen Maslenitsa bayramı, tüm Rusya’da olduğu gibi Moskova'da da coşkuyla kutlanıyor. Yılın altı ayı kış mevsimini yaşayan Moskovalılar geleneksel olarak ilk baharı karşılamaya sabırsızlanıyor. Dondurucu soğuk havaları uğurlayan Masletnitsa Haftası böylece ilk bahar ayına da Merhaba denmiş oluyor.

RIA-871393-Medvedeva1_hbrsDaha önce bir hafta süren bayram bu yıl üç gün sürecek. 4-6 Mart tarihlerinde yapılacak Maslenitsa törenlerinde yaklaşık 200 farklı etkinlik de düzenlenecek. Bayram etkinliklerine sahne olan Moskova, adeta tarihi panayır havasına bürünüyor. Kızıl Meydan’a yakın Vasilevski yokuşunda kurulan Maslenitsa kenti ise bayram etkinliklerinin merkezi haline dönüşüyor.

Bu yılki bayrama yaklaşık 300 bin kişinin katılması bekleniyor. Moskova Belediyesi bayram programı için 17 milyon rubleden fazla para ayırdı. Masletnitsa, Ortodoks dünyasının Büyük Oruç’undan bir hafta öncesine denk geliyor. Dolayısıyla geleneğe göre, Masletnitsa’da bol et, süt, bal ve gıdalar tüketilmesi gerekiyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan