Rusya'da 10 dolara büyülü kart, bürokrasi bitiyor

10

Rusya hem kimlik, hem kredi kartı  hem de toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek yeni bir "kimlik-ödeme kart" geliştirdi. Kremlin ekonomi danışmanı Arkadi Dvorkoviç, elektronik çip ve parmak izinin bulunacağı yeni kimlik kartının tüm vatandaşlara verileceğini, konutların mutat ödemelerinde ve diğer banka işlemlerinde rahatlıkla kullanılabileceğini kaydetti.

Dvorkoviç, yeni kimlik modernizasyon programının yaklaşık 150-200 milyar rubleye (5,2-6,9 milyar dolar) mal olacağını ifade ederken; Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina daha net rakamları açıkladı. Ekonomi Bakanına göre her bir kart için 265 ruble (9 dolar) harcanacak.

2011'in ilk yarısında yasal çalışmaların tamamlanacağını kaydeden Dvorkoviç, "Yeni kimlik kartının en önemli avantajı artık bürokrasi asgariye inecek. Vatandaşlarla ilgili tüm bilgiler merkezi işleme alınacak. Elektronik ortamda idari kurumlar da bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilecek" dedi.

Rusya halkının kuyruklarda beklemeyeceği ve onlarca belge hazırlamak için kaybettikleri zaman olmayacağı bilgisini veren Kremlin danışmanı, "En az dört yerden hazırlanan belgelerle işlem yapma dönemi sona eriyor. Vatandaşlar yeni kimlik kartları ile tüm işlemlerini otomatik olarak yapabilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Sberbank başkanı German Gref de katıldığı tanıtım toplantısında yeni kimlik kartının  örneklerini gösterdi.

Yeni kimlik kartları evlilik cüzdanı ve sağlık hizmetlerinde kullanılması için de çalışmalar sürüyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, yeni kimlik kartları ile ilgili çalışmaların başlatılmasını ve mümkün olan en kısa sürede yeni kartların uygulamaya konulmasını istedi. Medvedev üç yıl içinde yeni 'büyülü kart'la ilgili çalışmaların sonuçlandırılacağı ile ilgili de söz verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan