Kocaeli'nde Rusya'ya kadar uzanan 'Hacker' çetesi çökertildi

208

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Büro Amirliği ekipleri, internet bankacılığı kullanan vatandaşların hesap bilgilerine çalan çetenin uzantılarının Rusya'ya kadar ulaştığını tespit etti. Güvenlik güçleri, çeteye yönelik olarak düzenlediği operasyonda 51 kişiyi gözaltına alırken, 36'sını Kocaeli Adliyesine sevk etti. Zanlıların ikametlerinde yapılan aramalarda, sahte kimlikler, GSM hatları, bilişim hırsızlığında kullanılan birçok malzeme ele geçirildi.

Kocaeli'de M.K, isimli bir muhasebeci banka hesabındaki paranın çekilmiş olduğunu fark edince polise giderek, ihbarda bulundu. Harekete geçen ekipler, 7 aylık bir araştırmanın ardından İnternet bankacılığını kullanan vatandaşların hesabını boşaltan Rusya merkezli bir hacker çetesini tespit etti. Konuyu araştırmaya koyulan güvenlik güçleri, çetenin liderlerinin 6 dil bilen Saim D., Rus asıllı Ceyda Dina D., ve Rus Ali lakaplı Ali K., olduğunu belirledi. Çete, Rusya'da bulunan bir hacker sitesine aylık bin 200 euroya üye olduktan sonra, söz konusu sitede paket halinde satılan kredi kartları ve hesap bilgilerini satın aldı. Hesap bilgilerini alan çete liderleri, altlarında hücre yapılanması şeklinde örgütlenen çete üyelerine talimat vererek, ele geçirilen hesap bilgileri adına, kimlik çıkartılması talimatını verdi. Sahte kimlik adına cep telefonu hattı çıkarılarak, banka hesap bilgilerinin cep telefonuna gelmesi sağlandı. Hesap bilgilerinin alınmasından sonra bir çete üyesi, sokakta bulduğu bir vatandaşa hesabının olmadığını bir arkadaşının para transfer edeceğini, bunu söz konusu vatandaşın hesabından çekebilme teklifinde bulundu. Yapılan teklifin kabul edilmesinden sonra harekete geçen hackerlar, çalınan parayı EFT yolu ile sokakta tutulan vatandaşın hesabına aktarıyordu. Vatandaşın hesabından parayı alan çete üyesi, paraları alarak çete liderlerine götürüyordu.

Polis, birçok ikamete yaptıkları operasyonda 51 kişiyi gözaltına aldı. Emniyete götürülen şahıslardan 36'sı adliyeye sevk edilirken, 15'i serbest bırakıldı. Çete üyelerinin ikametlerinde yapılan aramalarda, çok sayıda hesap bilgisi, cep telefonu hattı, bilgisayarlar ve çeşitli malzemeler ele geçirildi. Hackerların sistemini çözen ekipler, çetenin bu sayede 500 bin lira çaldığını tespit ederken, 1.5 milyon liranın da çalınmasının engelledi.

Bu arada çetenin üye olduğu merkezi Rusya'da bulunan hacker sitesine abone olabilmek için sağlam referansların olması gerektiği, siteye güvenilir kişilerin üye olabildiği tespit edildi. Hücre yapılanması şeklinde örgütlenen çetenin, birçok gruptan oluştuğu, farklı kollarının olduğu öğrenildi. Çetenin İstanbul'da Anadolu ve Avrupa yakası liderlerinin olduğu, bunların altında da bilişimde uzmanlaşmış kişilerin olduğu belirtildi.

Öte yandan çetenin belli bir GSM operatörüne hesap bilgilerinin hemen gelmemesinden dolayı, bazı kişileri dolandıramadığı kaydedildi. Emniyet, internet bankacılığının tehlikeli bir yöntem olduğunu belirterek, bu yöntemin kullanılmasının sakıncalı olduğu konusunda vatandaşları uyardı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı