Rusya Genelkurmayı: Libya'yı uydudan izliyoruz, medya sivil katliamını abartıyor

4

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yönetimi bırakması yönünde iç ayaklanmaların yanısıra dış baskı ve yaptırımlar artıyor. ABD ve Avrupa Birliği'nden gelen yaptırımlara, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden de destek geldi.

Silah satış anlaşmalarından kaynaklanan borçların ödenmesini yaptırım kapsamına alınmamasını isteyen Moskova, hava sahasının kapatılmasına da karşı. Moskova'da siyasi çevrelerden ABD ve batılılı ülkelerin Libya'nın petrolü ile ilgilendikleri yönünde sert eleştiriler de geliyor

Tunus, Mısır ve Libya ile devam eden ayaklanmalara dışarıdan müdahalede bulunulmasına karşı çıkan Moskova'dan farklı değerlendirmeler geliyor. Interfax'a açıklamada bulunan Kremlin kaynakları Moskova'nın Kaddafi'nin yönetimi bırakmasından yana olduğunu açıklarken, Genelkurmay kaynakları Libya'da yaşanan ayaklanmaları uydudan takip ettiklerini açıkladı.

Kaynak, "Trablus ve Bingazi başta olmak üzere Libya'daki durumu uydu desteği ile yakından takip edioyoruz. Medya bir kısım olayları abartıyor. Savaş uçaklarının sivillere ateş açtığı yönünde herhangi bir kaydımız yok" eleştirisi getirdi.

Kremlin Kaddafi'nin ayrılmasından yana

Halka karşı silah ve güç kullanılmasının kabul edilemez olduğunu değerlendiren Kremlin kaynakları ise, Kaddafi'nin durumu daha da kötüye götürmesi durumunda yaşayan siyasi bir ceset olacağını ve modern dünyada kendisine yer edinmesinin mümkün olmadığını savundu. Kremlin kaynakları Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Kaddafi'nin halkına karşı şiddet uygulamasına olayların başladığı günden itibaren karşı olduğuna dikkat çekti.

Libya'da 15 Şubat'tan bu yana devam eden protesto gösterilerinde 2 bine yakın eylemci yaşamını yitirirken, yaralıların sayısının 5 bini aştığı belirtiliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan