Moskova mahkemesinden ırkçı gençlere ceza yağdı

8

Moskova Şehir Mahkemesi ırkçı fikirleri yayma, yabancılara saldırma, cinayet ve iş yerlerini patlatma ile suçlanan dazlaklara 9 ile 22'şer yıl arasında değişen hapis cezası verdi.

İddianamede Ağustos 2008'de 'Özerk Slav Direniş' örgütünün üniversite öğrencisi Anton Vasilyev tarafından kurulduğu belirtildi. Vasilyev ile birlikte diğer üniversite öğrencileri Konstantin Kuçer, Andrey Gordeyev ve Vladislav Polyakov 26 Aralık 2008 ile 12 Ocak 2009 tarihleri arasında dört cinayet, 11 cinayete teşebüs ve üç gasp gerçekleştirmede suçlu bulundu.

Irkçıların kurbanları Orta Asya, Kafkasya ülkelerinden gelen vatandaşlar çoğunlukta olup Vietnam, Güney Kore, Çin, Gibon ve Cabo Verde vatandaşlarından oluştuğu kaydedildi. Aynı dönem içinde ırkçılar küçük dükkanlarda patlatma eylemi de düzenlemişti. Patlamalar esnasında onlarca vatandaş yaralanmıştı.

Örgüt üyeliklerini gizli tutabilmek için ırkçı gençler ancak cinayetleri İnternet'te planladıktan sonra olay mahallerinde görüştükleri tespit edildi.

Dazlak çetesi üyeleri 17 Ocak 2009 tarihinde yakalanmıştı. Geç saatlerde iki genç özel güvenlik şirketin aracı ile devriye yapan güvenlik elemanlarının dikkatlerini çekti. Gençler aracı görür görmez kaçmaya başladı. Kısa sürede yakalanan gençlerin (Vasilyev ve Gordeyev) üzerinde kanlı bıçaklar bulundu.

Soruşturmanın verdiği bilgiye göre gençler yakalanmadan bir kaç dakika önce Vorobyovı Gori metro istasyonunun yanında Rusya'ya bağlı Buryatya Cumhuriyeti vatandaşını bıçakladıkları ve olay yerinden kaçmaya çalıştıkları belirlendi.

Mahkeme kararına göre örgüt kurucusu Vasilyev 22 yıl, Kuçer 13 yıl, Gordeyev 10 yıl ve Polyakov 9 yıl hapis cezalarına çarptırıldı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan