Rus genç ölüm anını internette paylaştı; "Beni polisler öldürdü"

24

Rusya’da emniyet güçlerinin suça karıştığı iddiaları basında sık sık yer alırken, ülkenin Tomsk bölgesinde yaşanan bir olay herkesi hayrete düşürdü. Daha önce yangın nedeniyle öldü diye bilinen Vladimir İgnatenko (26) adlı bir gencin ölüm anında internetteki bir siteye, "Beni mentler (Rusya’da polislere verilen kaba isim) öldürdü" diye not bıraktığı ortaya çıktı. Savcılık yetkilileri, internetten sağladığı bilgiler üzerine harekete geçti. 

Tomsk bölgesinde oturan Albina İgnatenko isimli bir bayan, 27 Şubat gecesi Belıy Yar kasabasında çıkan yangında öldüğü iddia edilen oğlu Vladimir’in öldürüldüğünü öne sürdü. Anne İgnatenko’ya göre, oğlu ölüm anı sırasında “Odnoklassniki.ru” adlı Rus sosyal ağında bir arkadaşıyla yazışarak ölümünden emniyet güçlerinin sorumlu olduğunu belirtti.

Şimdi anne vakanın titizlikle araştırılması için savcılığa başvurdu. Rus Ria Novosti haber ajansına konuşan Başsavcılık Soruşturma Komisyonu’na bağlı Omsk Bölge savcısı İvan Golubev, "Annesi, bize oğlu Vladimir’in yangın sırasında arkadaşıyla internette yazıştığı metni sundu. Ve oğlunun ölüm nedenini araştırılmasını istedi" dedi. 

Resmi olarak Vladimir’in 27 Şubat’ta bir özel şirkete ait ufak odada çıkan yangın sonucunda öldüğü ifade ediliyor. İtfaiye ekibi yangını söndürürken, Vladimir’in cesedini bulmuştu. Bu bilgileri Acil Durum Bakanlığı Basın Bürosu doğruluyor. Yangına nedeni de dikkatsizlik yüzünden çıkan yangın olarak belirtilmişti. Fakat, Vladimir’in ölüm sırasında arkadaşıyla yazıştığı metni inceleyen savcılık olayı araştırıyor. 
Anne İgnatenko’ya göre, trajik olaydan iki hafta önce oğlunun çalıştığı şirket şoförü iki firma yetkilisiyle kavga etmişti. Mihail adlı şoför, işçileri emniyet güçlerine şikayet ediyor. Kavgacı işçiler göz altına alınıyor ve aynı gün serbest bırakılıyor. Bir kaç gün sonra şirketi polisler basıyor ve Vladimir’i tutukluyor. İgnatenko, "Oğlumun anlattıklarına göre kendisini orada dövdüler, sonra da bıraktılar" diye konuştu. İddialara göre 27 Şubat’ta ise Vladimir şirkete ait bir odada internette arkadaşıyla yazışıyordu. Yazışmalara bakılırsa o sırada odanın polislerce kundaklandığı görülüyor.

Yazışmalar ise şöyle: 

“02.23 Elveda...
02.27 Ne oldu!?
02.28 Kapıyı kapattılar ve ben yanıyorum!!!
02.29 Ne diyorsun..birilerini ara”

Arkadaşı pencereden yere atmasını önerirken Vladimir, “Pencere demir parmaklık var. ve o.çocuğu mentler (polisler) aşağıda!!! Onlar kundakladı, artık öleceğimi biliyorum!!!  Haydi elveda!!!" şeklinde son mesajını saat 03.02'da yazıyor.

Vladimir bildiri mesajı olarak da sitesinde “Beyler elvada <...> polisler beni öldürdü!” diye de not bıraktı.  

Fuad Seferov, Moskova, Cihan